نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
اقتصادی

شرکت دخانیات ایران بورسی می شود

منبع
ايرنا
بروزرسانی
شرکت دخانیات ایران بورسی می شود

ايرنا/ مديرعامل شرکت دخانيات ايران از مرحله واگذاري سهام شرکت دخانيات به بورس در آينده نزديک خبر داد.

سياوش افضلي روز سه شنبه در نشست خبري در جمع رسانه هاي گروهي استان در شرکت مجتمع گيلان افزود: در مرحله نخست ۱۰ درصد از سهام اين شرکت در بورس عرضه خواهد شد تا قيمت مناسب بدست بيايد و بعد از آن همه سهام با قيمت محاسبه شده به بورس عرضه خواهد شد.

وي اظهار کرد : طي ۶ماه دوم نخست سال ۹۸ بيش از ۷۰ درصد محصولات دخانيات قيمتي پايين تر از بازار داشتند يعني شرکت زيان ده بود ولي اکنوم حاشيه سود محصولات شرکت از ۱۷ تا ۲۰ درصد است.

‌وي با بيان اينکه۶ هزار  نفر در شرکت دخانيات فعاليت مي کنند و  اين شرکت با ۶ هزار کشاورز همکاري دارد، افزود: تصميم به خصوصي سازي ، بدون در نظر گرفتن مقدمات آن در دهه ۹۰ موجب شد که بازار حدود ۴۰۰ هزار ميليارد ريالي مصرف سيگار در کشور به حيات خلوت برندهاي بين المللي تبديل شده و سود آن نصيب شرکت هاي خارجي شود.

افضلي تصريح کرد: بدنبال اين تصميم، دخانيات ايران در سال ۹۸ با مشکلاتي روبرو شد ، به طوري که مواد اوليه در زمان مناسب به خط توليد نرسيد و ماشين /الات در هفت مجتمع توليدي تا آستانه توقف پيش رفت .

 مدير عامل شرکت دخانيات ايران اظهار داشت: با تغيير مديريتي و اقدامات انجام شده  از سال ۹۸ خطوط توليد تمامي برندها در سه شيفت کاري به فعاليت بازگشتند و معوقات کشاورزان پرداخت شد و  با افزايش فروش و توليد محصول در نيمه دوم سال ۹۸ با وجود شيوع کرونا دخانيات ايران از يک بنگاه زيان ده به يک شرکت سودده تبديل شد.

وي ادامه داد: نکته اي که در اين ميان پنهان مانده آنست که در طرح تحقيق و تفحص فقط شرکت دخانيانت مورد توجه قرار گرفته نه کل صنعت  در حالي که از گردش مالي حدود ۴۰ هزار ميليارد توماني صنعت دخانيات تنها  ۲ هزار ميليارد تومان آن مربوط به شرکت دخانيات است .

افضلي با اشاره به سهم ١٤ درصدي دخانيات ايران از بازار کشور افزود: بايد سهم پايين شرکت دخانيات ايران از بازار هم مورد تحقيق و تفحص قرار بگيرد چرا که در حال حاضر وضعيت توليد و سهم بازار شرکت دخانيات ايران نسبت به دهه ۸۰ خوب نيست.

وي تصريح کرد: در حال حاضر عمده سهم بازار  در دست محصولات شرکت هاي خارجي است به عبارت ديگر شرکت هاي خارجي حلقه سود ده زنجير صنعت را در دست گرفته اند درحالي که هيچ مسولئيتي در بخش کشاورزي و اشتغال نمي پذيرند

افضلي گفت: ما مخالف رقابت کشورهاي خارجي نيستيم اما امکانات بايد عادلانه تقسيم شود.

وي اظهار داشت: طي سال گذشته( سال ۹۹) نزديک به ۹ ميليارد و ۱۰۰ ميليون نخ سيگار توليد کرديم که اين ميزان نسبت به سال ۹۸ نشان دهنده افزايش ۵۰ درصدي است؛ ضمن اينکه توان توليد نزديک به ۲۸ ميليارد نخ در سال  يعني نيمي از مصرف کشور را داريم.

افضلي همچنين با اشاره به اينکه عمده واردات مواد اوليه ما از کريدور جنوب کشور است ، افزود: تفاهم نامه اي را امضا کرده ايم که  بخشي از مواد اوليه از انزلي وارد کشور شود.

مديرعامل شرکت دخانيات ايران گفت: صادرات توتون براي روسيه  و تنباکو براي کشورهاي عربي را داريم که بيشتر از طريق مسير آستارا انجام شده است .

بنا داريم مازاد توليد دخانيات گيلان را صادرات داشته باشيم


مدير مجتمع دخانيات گيلان نيز  با اشاره به خاک مناسب سه شهرستان تالش، صومعه سرا و آستارا براي توتون مرغوب اظهار داشت : بنا داريم تا سه سال آينده ۵۰۰ هکتار زير کشت اين محصول افزايش يابد که حدود يک هزار و ۵۰۰ اشتغالزايي مي شود .

مهدي زکي پور خاطر نشان کرد: بنا داريم تا مازاد ظرفيت توليد صادرات داشته باشيم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره