نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
اقتصادی

مجوز ساخت مترو تهران - پردیس صادر شد

منبع
ايرنا
بروزرسانی
مجوز ساخت مترو تهران - پردیس صادر شد

ايرنا/ موافقت‌نامه سازمان حفاظت محيط زيست با اجراي طرح قطار برقي تهران - پرديس به تاريخ ۲۲ تيرماه سال ۱۴۰۰ خطاب به وزير راه و شهرسازي صادر شد.

موافقت‌نامه سازمان حفاظت محيط زيست با اجراي طرح قطار برقي تهران - پرديس صادر شد و کلنگ اولين پروژه مشارکت ريلي کشور به زودي بر زمين مي خورد.

مديرعامل شرکت عمران شهر جديد پرديس سه شنبه با اشاره به مفاد موافقتنامه، توضيح داد: در اين موافقت‌نامه آمده است، شروع عمليات اجرايي اين طرح با رعايت شروط اعلامي دفتر زيستگاه‌ها و امور مناطق و دفتر برنامه‌ريزي کلان آب و آبفاي وزارت نيرو از نظر سازمان حفاظت محيط زيست بلامانع است.

در بخشي از  اين موافقت نامه آمده: نظارت بر حسن اجراي ضوابط زيست محيطي لازم الرعايه توسط اداره کل حفاظت محيط زيست استان تهران نيازمند ارائه برنامه زيست محيطي (EMP)  توسط مجري و تاييد آن توسط سازمان خواهد بود که انتظار دارد موضوع به مجري طرح تاکيد و ابلاغ شود.

«مهدي هدايت» ضمن تقدير از زحمات محمد اسلامي وزير راه و شهرسازي و عيسي کلانتري رئيس محيط زيست براي کلنگ زني و آغاز به کار پروژه ريلي تهران - پرديس، توضيح داد: مجوز محيط زيست متروي پرديس صادر شد تا بزودي کلنگ اين پروژه ملي در پرديس بر زمين زده شود.

وي با اشاره به مشخصات متروي  تهران- پرديس، گفت:  در حدود ۲۲ کيلومتر از مسير مترو پرديس از مناطق حفاظت شده عبور کرده و از چهار کيلومتر پارک ملي واقع در منطقه مي‌گذرد، از طرفي مسير تونل در تقاطع‌هايي با جريان آب زير زميني برخورد مي‌کند که همين مسئله الزامات محيط زيستي اين پروژه را بيشتر کرد.

مدير عامل شرکت عمران با اشاره به اينکه طول اين خط مترو ۲۵ کيلومتر است، ادامه داد: بر اساس برآوردهاي انجام شده هزينه ساخت متروي تهران-پرديس حدود چهار هزار ميليارد تومان است و زمان‌بندي اجراي آن نيز چهار ساله خواهد بود.  

هدايت با بيان اينکه اين پروژه را خاص‌ترين پروژه مترو کشور دانست توضيح داد، طولاني‌ترين تونل متروي کشور در اين خط قرار دارد و يکي از ايستگاه ها مقابل پارک علم و فناوري پرديس جانمايي شده است.

وي گفت: اين خط مترو علاوه بر سرويس دهي به شهرستان‌هاي شمال شرق استان تهران شامل بومهن، رودهن، دماوند و فيروزکوه، مي‌تواند مورد استفاده مسافران ورودي از استان‌هاي گلستان و مازندران نيز قرار گيرد به نحوي که آنان اين امکان را خواهند داشت تا خودرو خود را در مجتمع ايستگاهي که در کنار دومين ايستگاه مترو در محدوده بومهن ساخته خواهد شد، پارک کنند و با استفاده از مترو به ساير نقاط تهران دسترسي پيدا کند.

مدير عامل شرکت عمران شهر جديد پرديس ادامه داد: اين پروژه با مشارکت ۷۰ درصدي دولت و سهم ۳۰ درصدي قرارگاه خاتم‌الانبياء(ص) اولين پروژه مشارکتي ريلي کشور است.

به گزارش ايرنا، فعاليت پروژه متروي پرديس که مدتي به دليل تاخير در صدور مجوزهاي محيطي زيستي با تاخير مواجه شده بود، پس از اخذ اين مجوز بار ديگر از سر گرفته خواهد شد.

شهرستان پرديس با جمعيتي در حدود ۳۰۰ هزار نفر در شرق پايتخت قرار دارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره

دانلود اپلیکیشن آخرین خبر