تجارت نيوز/يک ماه گذشته بورس رکورد بيشترين بادهي مثبت خود را نسبت با سال گذشته زد. در بين بازارهاي موازي توانست عملکرد مثبتي را به جا بگذارد و سود بهتري را نصيب سهامداران بکند.

يک ماه گذشته بورس با بازدهي بيش از ۱۲ درصدي در ميان بازارهاي ديگر بهترين نتيجه را ثبت کرد. در دو روز ابتدايي معاملات هفته گذشته با پيشروي گروه‌ها مخابراتي، پالايشي و معدني بود. ارزش معاملات بورس با وجود آنکه روند بازار در هفته‌هاي گذشته مثبت بوده است اما از مرز شش هزار ميليارد تومان فراتر نرفت و رکورد بهتري را نتواسنت ثبت کند. اما دلايل رشد بورس در يک ماه گذشته چه بوده است؟

کارشناسان بازار سرمايه معتقدند در هفته‌هاي گذشته يکي از عوامل مهم رشد بازار برگزاري مجامع و تقسيم سودهاي شرکت‌هاي بورسي بوده است. بسياري از شرکت‌ها يه دليل روند تند تورم در کشور و افزايش قيمت دلار توانستند درآمد يهتري را کسب کنند. در نتيجه سودهاي تقسيمي خوبي را به سهامداران خود دادند.

از ديگر عوامل مهم رشد بازار سهام در روزهاي گذشته مي‌توان به بي‌خبري بورس نسبت به مسائل سياسي داخلي اشاره کرد. به اعتقاد سلمان نصيرزاده، اگر بازار در يک ماه گذشته توانست روند قابل قبولي را داشته باشد نبود دخالت از سمت دولت و بي‌توجهي به بازار سرمايه بوده است. در غير اين صورت بازار باز هم با دستکاري مواجه مي‌شد و روند ديگري را در پيش مي‌گرفت. در حال حاضر در وضعيت انتقال دولت قرار داريم و دولت حداقلي‌ترين دخالت را در بازار دارد.

اما حالا براي هفته پيش‌ رو با توجه به تعطيلي و وقفه چند روزه در کار بازار سرمايه، کارشناسان نظرهاي مختلفي را نسبت به پيش‌رو بودن گروه‌هاي بورسي دارند.

اغلب کارشناسان پيش‌بيني مي‌کنند بازار در روزهاي آينده و بعد از تعطيلات با تحرکات مثبت نمادهاي کوچک همراه باشد. گروه سيمان و مواد غذايي از جمله گروه‌هايي هستند که مورد توجه تحليلگران براي هفته پيش رو بازار قرار گرفته‌اند.

ديگر کارشناسان هم بر اين نظر هستند که گروه پالايشي و پتروشيمي مي‌توانند در روزهاي آينده ليدر بازار باشند و روند قابل توجهي را از خود نشان دهند. اين گروه هفته گذشته به دليل انتشار گزارشات مالي شرکت‌هاي پالايشي توانست روند بازار را در دست بگيرد و تحرکات مثبتي را ثبت کند. همچنين در روزهاي گذشته در مجامع شرکت‌هاي پالايشي سودهاي تقسيمي قابل توجهي در بين سهامداران اين نمادها تقسيم شد.

 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar