مهر/رئيس اتحاديه دام سبک با بيان اينکه سوءمديريت در تامين نهاده هاي دامي از سال ٩٨ شروع شد و مسئولان به هشدارها بي توجهي کردند، درباره کمبود دام در نيمه دوم سال هشدار داد.
افشين صدردادرس، رئيس اتحاديه دام سبک کشور در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بحث کشتار دام‌هاي سبک و بره‌ها خيلي جدي است و به زودي ما با کمبود شديدي در اين حوزه مواجه خواهيم شد،

وي ادامه داد: بخشي از بره‌هايي که در شش ماه اول سال متولد مي‌شوند، در مدت ١٠٠ تا ١۵٠ روز پروار شده و به عنوان گوشت مصرفي مردم وارد بازار مي‌شوند. بخشي ديگر نيز وارد گله دامدار شده و به جاي گله‌هايي که حذف مي‌شوند، جايگزين مي‌شوند.
اين فعال بخش خصوصي اضافه کرد: سوءمديريت جدي در تأمين و توزيع نهاده‌هاي دامي به خصوص نهاده‌هاي دام سبک از سال ٩٨ شروع شد ضمن اينکه توزيع نهاده‌هاي دامي از طريق سامانه بازارگاه نابساماني‌هاي گسترده‌اي را در اين حوزه ايجاد کرد.
دادرس تصريح کرد: مسئولان به تمام هشدارها و تذکرات توليدکنندگان، فعالان بخش خصوصي و کارشناسان بي توجهي کردند تا اينکه به شرايط فعلي رسيديم.

قيمت تمام شده توليد هر کيلوگرم گوشت گوسفند زنده به ١٠٠ هزار تومان رسيد
وي با اشاره به اينکه درصد تخصيص نهاده‌هاي دامي به دام‌هاي سبک کم بود، گفت: به همين دليل دامداران ناچار بودند بخش عمده‌اي از نهاده‌هاي مورد نيازشان را از بازار آزاد تأمين کنند، به عنوان مثال دامداران هر کيلوگرم جو را که نرخ مصوب آن ١٩٠٠ تومان بود کيلويي ۵ تا ۶ هزار تومان خريداري مي‌کردند و به جايي رسيدند که ناچار شدند دام‌هاي خود را بفروشند چرا که قادر به تأمين خوراک براي آنها نبودند.

دادرس با تاکيد بر اينکه دامداران ما عملاً ورشکست شدند، افزود: قيمت تمام شده توليد هر کيلوگرم گوشت گوسفند زنده با توجه به قيمت يونجه، علوفه و نهاده‌هاي دامي، بين ٩٠ تا ١٠٠ هزار تومان است.
وي ادامه داد: قيمت خريد هر کيلوگرم گوسفند زنده از دامداران بين ٣۵ تا ۴٣ هزار تومان است.
دادرس در واکنش به مباحث مطرح شده مبني بر اينکه کشتار دام‌ها بيشتر نمايش و جوسازي براي افزايش قيمت شيرخام است، گفت: بحث کشتار گوسفند و بره‌ها چه ربطي به قيمت شيرخام دارد؟ شير گوسفند تنها در برخي از استان‌ها تبديل به پنير مي‌شود و مقدار آن نيز زياد نيست ضمن اينکه شير گوسفند به ميزاني نيست که مشمول قيمت گذاري باشد.

در شش ماهه دوم سال با کمبود دام و افزايش قيمت گوشت مواجه هستيم
وي با انتقاد از عملکرد مسئولان در اين حوزه اضافه کرد: افرادي که از بيرون و درون بخش کشاورزي بدون توجه به اتفاقات، واقعيات و الزامات بخش کشاورزي و به خصوص دامپروري تصميم گيري کرده و همه چيز را بر هم زده‌اند مسلماً بايد امروز پاسخگو باشند.
دادرس با بيان اينکه هر سال ٣٠ درصد از کل جمعيت دام سبک کشور وارد بازار مصرف مي‌شد، گفت: امسال به دليل نبود علوفه، دامداران دام‌ها را براي پروار شدن نگه نداشتند و بره‌هاي لاغر را که به وزن مناسب نرسيده بودند، کشتار و وارد بازار مصرف کردند بنابراين در شش ماهه دوم سال هم با کمبود شديد دام و گوشت مواجه خواهيم بود و هم قيمت گوشت بسيار بالا مي‌رود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar