تجارت نيوز/ سکه در ۲۰ مهر ماه پارسال به اوج قيمت يکسال اخير رسيد و بهاي ۱۵ ميليون و ۲۶۰ هزار تومان را به خود ديد.
بازار طلا نزديک به يکسال است که در بلاتکليفي به سر مي‌برد و در اين ميان، سکه که تا پيش از اين رکورد ۱۵ ميليون تومان را هم شکسته بود به زير ۱۰ ميليون تومان هم رسيد. همين موضوع حالا چشم بسياري از افراد را براي ريسک در اين بازار ترسانده است.سکه در ۲۰ مهر ماه پارسال به اوج قيمت يکسال اخير رسيد و بهاي ۱۵ ميليون و ۲۶۰ هزار تومان را به خود ديد.آن هم درست زماني که گمانه‌زني‌ها براي بازگشت دوباره دونالد ترامپ به کاخ سفيد و افزايش تنش ميان ايران و امريکا بالا گرفته بود.
با پيروزي غيرمنتظره جو بايدن در انتخابات رياست‌جمهوري امريکا اما، اين ورق برگشت و بهاي طلا و ارز در بازار ايران ريزشي شد.تا آنجا که هر قطعه سکه طلا با ريزشي نزديک به ۶ ميليون تومان به زير ۱۰ ميليون تومان رسيد و در ۶ ارديبهشت امسال رکورد يکساله قيمت سکه شکست و بهاي آن به کمترين ميزان ممکن در يکسال اخير رسيد.
در اين روز بهاي هر قطعه سکه تمام بهار طرح جديد به ۹ ميليون و ۷۶۰ هزار تومان رسيد. کاهش قيمت سکه درست زماني رقم خورد که ايران در نشست مجازي طرف‌هاي اروپايي برجام شرکت کرد و بنا شد که مذاکرات احياي برجام در گراند هتل وين از سر گرفته شود.نقويت اميدها به احياي برجام و بازگشت پول‌هاي بلوکه شده باعث شد که بهاي دلار که تا ۳۰ هزار تومان رفته بود به ۲۲ هزار تومان برگردد و سکه به زير قيمت ۱۰ ميليون تومان عقبگرد کند.
حالا اما بسياري از مشتريان بازار طلا با اين ابهام مواجه هستند که آيا سکه بار ديگر به زير ۱۰ ميليون تومان عقب‌نشيني مي‌کند؟فعالان بازار طلا در حال حاضر چنين چشم‌اندازي ندارند. آنها به سيگنال‌هاي منفي از وين اشاره مي‌کنند و اشاراتي به رشد بي‌سابقه نقدينگي داشته و مي‌گويند که با افزايش سطح تورم عمومي بهاي سکه و طلا هم از اين اتفاق متاثر مي‌شود.
بانک مرکزي ميزان نقدينگي سال گذشته را بالاي ۳ هزار و ۷۰۰ هزار ميليارد تومان اعلام کرده و برخي چهره‌هاي اقتصادي از جمله مسعود نيلي نسبت به افزايش بي‌سابقه نرخ تورم هشدار داده است.از آن سمت پنجره برجام هنوز بسته نشده است و هرچند امريکا نسبت به مذاکرات فرسايشي هشدار داده اما اعلام کرده که همچنان منتظر انتقال دولت در تهران و از سر گرفتن مذاکرات با کابينه ابراهيم رئيسي است.ابراهيم محمدولي، رئيس اتحاديه طلا و جواهر به تجارت‌نيوز گفته بود چنانکه برجام احيا شود ممکن است بازار طلا با هيجان موقت روبرو شود اما بهاي سکه طلا روي کانال ۱۰ ميليون تومان تثبيت مي‌شود و نرخ‌ سکه کمتر از اين نخواهد شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar