مهر/سودجوياني که از دستگاه رمز ارز غيرمجاز جمع‌آوري شده توسط وزارت نيرو استفاده مي‌کردند روزانه مبلغ ۲۰ ميليارد تومان از منابع کشور را به غارت مي‌برده‌اند تا بدون ايجاد هيچ گونه شغل و ارزش افزوده‌اي براي کشور و صرفاً با سوءاستفاده از يارانه حامل‌هاي انرژي به ثروت اندوزي بپردازند.

مجري تأمين برق مراکز استخراج رمز ارز افزود: بر اساس قانون استفاده از هرگونه انشعاب برق با تعرفه يارانه‌اي شامل انشعاب برق خانگي، تجاري، صنعتي، کشاورزي و … براي استخراج رمزارزها در کشور غيرمجاز است.

وي گفت: بهلولي انجام اين عمل خلاف قانون در واقع کسب کردن سود نه از طريق يک فعاليت اقتصاديِ اشتغال زا و مولد بلکه با سوءاستفاده از يارانه حامل‌هاي انرژي متعلق به آحاد ملت ايران، است.

خدادادي افزود: سودجويي غيرقانوني از محل يارانه‌ها نيز باعث تحميل هزينه‌هاي هنگفتي به اقتصاد کشور شده است که از جمله آن‌ها مي‌توان به دامن زدن به رکود صنايع و تعطيلي کارخانه‌ها و همچنين افزايش بيکاري و تورم اشاره کرد.

وي در اين خصوص با بيان اينکه مجموعه صنعت برق تاکنون با همکاري نيروي انتظامي و همراهي قضات، موفق به کشف و جمع‌آوري تعداد قابل توجهي دستگاه استخراج رمز ارز با ظرفيتي نزديک به ۶۰۰ مگاوات شده است، خاطرنشان کرد: در صورتي که اين تعداد دستگاه کشف و جمع‌آوري نشده بود، مالکان آن‌ها با رفتار سودجويانه هم اکنون نيز مشغول به سوءاستفاده از برق يارانه‌اي براي کسب ثروت غيرقانوني بودند.

مجري تأمين برق مراکز استخراج رمز ارز ادامه داد: با توجه به اينکه براي توليد برق در نيروگاه‌هاي حرارتي کشور گاز طبيعي با قيمت يارانه‌اي به مصرف مي‌رسد، ميزان يارانه‌اي که اين افراد، برخلاف قانون از آن بهره مي‌بردند به حدود ۲۰ ميليارد تومان در روز بالغ مي‌شد.

خدادادي اظهار داشت: در حقيقت سودجوياني که از دستگاه‌هاي استخراج رمز ارز غيرمجاز جمع‌آوري شده توسط وزارت نيرو استفاده مي‌کردند روزانه مبلغ ۲۰ ميليارد تومان از منابع کشورمان (که متعلق به آحاد مردم است) را به غارت مي‌بردند و بدون ايجاد هيچ گونه شغل و ارزش افزوده‌اي براي کشور و صرفاً با سوءاستفاده از يارانه حامل‌هاي انرژي به ثروت اندوزي مي‌پرداختند.

مجري تأمين برق مراکز استخراج رمز ارزها يادآور شد: مطابق قانون، کليه اين افراد متخلف که دستگاه‌هاي آن‌ها کشف و ضبط شده است، مکلفند نسبت به بازپرداخت يارانه‌هاي مورد اشاره اقدام نمايند و علاوه بر اين، با معرفي به مراجع قضائي توسط وزارت نيرو؛ جرايم سنگين ديگري نيز شامل آن‌ها خواهد شد.

خدادادي در عين حال در خصوص نحوه معرفي و پاداشي که به گزارش دهندگان اختصاص مي‌يابد نيز گفت: سه راهکار براي ارائه اطلاعات اين مراکز وجود دارد که شامل درج اطلاعات مراکز مورد اشاره در سامانه اينترنتي شرکت توانير به آدرس www.tavanir.org.ir/samaat، اعلام از طريق سامانه تلفني ۱۲۱ و يا مراجعه حضوري به واحد حراست شرکت برق محل زندگي خود است.

وي تصريح کرد: اطلاعات و مشخصات هويتي گزارش دهندگان به صورت کاملاً محرمانه نزد وزارت نيرو حفظ مي‌شود و به گزارش‌هايي که منجر به کشف مراکز غيرمجاز استخراج رمز ارز شود، تا سقف ۲۰ ميليون تومان پاداش نقدي تعلق مي‌گيرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar