ايسنا/ميتوان گفت آزادسازي سهام عدالت يکي از بزرگترين و پرچالش ترين اتفاقاتي بود که بازار سرمايه در سال ۱۳۹۹ شاهد آن بود. داستاني که نه تنها پايان خوبي نداشت بلکه به يکي از عوامل ريزش بازار سرمايه هم تبديل شد و هنوز تکليف آن به طور کامل روشن نشده است.

نهم ارديبهشت سال گذشته بود که در روزهاي سبز بازار سرمايه، فرايند آزادسازي سهام عدالت اجرا شد و به سهام داران اين اختيار داده شد که يکي از دو روش مستقيم و غيرمستقيم را براي مديريت سهام خود انتخاب کنند. بر اين اساس از ميان ۴۹ ميليون نفر مشمول سهام عدالت، ۱۹ ميليون نفر روش مستقيم و مابقي روش غيرمستقيم را انتخاب کردند تا سهام دار شرکت هاي سرمايه گذاري سهام عدالت شوند.

از عرش به فرش ارزش سهام عدالت
البته فرايند آزادسازي يک جا صورت نگرفت و مشمولان ميتوانستند در ابتدا ۳۰ و سپس ۶۰ درصد سهام خود را بفروشند. اين درحالي بود که بازار در روزهاي اوج خود به سر ميبرد و ارزش واقعي سهام عدالت با ارزش اوليه يک ميليون تومان تا بيش از ۲۰ ميليون تومان نيز افزايش يافته بود. همين جذابيت قيمت باعث شد تا بسياري از افراد نسبت به فورش سهام خود اقدام کنند و فشار فروش سهام عدالتي ها مزيد بر علت ريزش بازار سرمايه شد.
به طوريکه نه تنها ارزش واقعي سهام عدالت با ارزش اوليه يک ميليون تومان به کم تر از ۱۰ ميليون تومان رسيد بلکه بسياري از افرادي که سهام عدالت خود را براي فروش گذاشته بودند نتوانستند سهام خود را بفروشند. زيرا بازار در صف فروش قفل شد. در نهايت نيز سازمان بورس و اوراق بهادار در آبان ماه سال گذشته  فروش سهام عدالت را تا اطلاع ثانوي ممنوع کرد و همچنان با وجود اينکه بازار سرمايه درحال حرکت به سمت ثبات است اين ممنوعيت همچنان وجود دارد.

سناريوي جديد سازمان بورس و پايان عمر دولت
البته به نظر ميرسد سازمان بورس و اوراق بهادار سناريوي جديدي براي سهام عدالت در نشر گرفته است. آنطور که محمدعلي دهقان دهنوي- رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار در آخرين اظهارات خود اعلام کرده قرار است فروش سهام عدالت تدريجي آغاز شود. به گفته وي بايد تلاش کرد تا اين اقدام  به صورت ماهانه و با درصدهاي کم اجرايي شود.
دهقان تاکيد کرده است که به هيچ عنوان لازم نيست که يکباره ۳۰ درصد از سهام عدالت آزادسازي شود، در اين زمينه مي توان به منظور جلوگيري از تاثير منفي آن بر معاملات بورس در هر مرحله يک درصد از آن را در بازار آزادسازي کنيم.
رييس سازمان بورس و اوراق بهادار درمورد زمان اجرايي شدن برنامه هاي در دستور کار سازمان بورس براي فروش سهام عدالت نيز گفته است که زمان اجرايي شدن اين تصميمات وابسته به وضعيت بازار است، هر لحظه که احساس شود اين اقدامات تاثير منفي را بر بازار مي گذارد اجراي آنها متوقف خواهد شد.

اين تصميمات درحالي گرفته شده است که نه تنها هنوز تکليف آزادسازي ۴۰ درصد ديگر سهام عدالت مشخص نيست و تنها يک هفته تا عمر دولت فعلي باقي مانده است بلکه حرکت بازار سرمايه همچنان کجدار و مريز است و به نظر نميرسد بازار قابليت عرضه حتي يک درصد از سهام عدالت را هم داشته باشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar