ايسنا/ذخاير طلا و ارز ترکيه در آستانه رسيدن به ۱۰۰ ميليارد دلار قرار گرفت.

 بانک مرکزي ترکيه در بيانيه اي اعلام کرد حجم ذخاير طلا و ارز اين کشور تا پايان ماه ژوئن  به ۹۷.۷ ميليارد دلار رسيده که در مقايسه با ميزان ذخاير ارزي اين کشور در ماه قبل ۵.۷ ميليارد دلار افزايش يافته است.

طبق اعلام بانک مرکزي ترکيه، ۵۵.۶ ميليارد دلار از ذخاير ارزي اين کشور به شکل اسکناس بوده که نسبت به ماه قبل ۸.۹ ميليارد دلار بيشتر شده است. ذخيره طلا نيز با ۲.۳ ميليارد دلار کاهش به ۴۰.۵ ميليارد دلار رسيده است. 

رکورد ذخاير طلا و ارز ترکيه در سال هاي اخير مربوط به دسامبر سال ۲۰۱۳ بوده است که طي آن اين کشور ۱۳۶ ميليارد دلار ذخاير طلا و ارز شامل ۲۱ ميليارد دلار طلا در اختيار داشت. ماه گذشته و به دنبال بحران ارزي که منجر به سقوط ۱۴ درصدي ارزش پول ملي اين کشور شد، بانک مرکزي مجبور شد بخش بزرگي از ذخاير ارزي خود را به بازار تزريق کند اما با بهبود تدريجي وضعيت، روند تقويت ذخاير ارزي مجددا آغاز شده است.

از سوي ديگر بانک مرکزي ترکيه در نشست اخير خود بر خلاف انتظار اوليه بسياري از کارشناسان اعلام کرد نرخ بهره را بدون تغيير در سطح ۱۹ درصدي باقي نگه خواهد داشت. اغلب کارشناسان انتظار داشتند اين نرخ بين ۰.۵ درصد تا يک درصد کاهش پيدا کند.  

هنوز نسبت به سال قبل ذخاير طلا و ارز ترکيه حدود ۱۲ درصد کمتر است. با توجه به احياي نسبي از کرونا، انتظار مي رود رسيدن به سطح ذخاير ۱۰۰ ميليارد دلاري در سال جاري محقق شود.

از سوي ديگر خالص ذخاير طلا و ارز که از کسر کردن تعهدات کوتاه مدت، وام هاي ارزي، اوراق قرضه و سپرده هاي ارزي از کل ذخاير به دست مي آيد تا پايان اين ماه به ۲۲.۷۱۳.۶ ميليارد دلار رسيده است. طبق اعلام بانک مرکزي ترکيه، اين کشور حدود ۱۷.۱ ميليارد دلار تعهد ارزي کوتاه مدت دارد که نسبت به ماه قبل ۳.۲ درصد افزايش نشان مي دهد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar