تسنيم/ يوسفي با بيان اين که کارخانه‌هاي سيمان قطع برق را بهانه‌اي براي افزايش قيمت قرار داده‌اند گفت: اين ها انرژي ارزان و باقي امکانات را ارزان در اختيار مي گيرند ولي در زمان فروش، محصول خود را همتراز با دلار پاي مردم حساب مي کنند.


عضو کميسيون عمران مجلس مجتبي يوسفي با اشاره به تشکيل جلسه کميسيون عمران مجلس در خصوص گراني سيمان گفت: امروز افزايش قيمت ها لحظه اي شده است و درباره سيمان موضوعاتي در کميسيون مطرح است.

وي به ظرفيت 86 ميليون تني سيمان در کشور اشاره کرد و افزود: آنچه در عمل توليد مي شود، 60 ميليون تن مي باشد.

يوسفي همچنين از مازاد 18 تا 20 ميليون تني سيمان سخن گفت و ادامه داد: از سال گذشته اتفاقاتي افتاد که همگي به سوء مديريتِ دولت باز مي گردد. ابتدا به دليل مشکلات سوخت رساني، گاز اين کارخانه ها قطع شد که به عقيده بنده، اين فقط يک بهانه بود.

وي اين بهانه را منتج به افزايش قيمت سيمان دانست و افزود: با عرضه کم سيمان، ميزان تقاضا را بالا بردند و در نهايت به فاصله قيمتي بين کارخانه و بازار دامن زدند.

يوسفي خاطرنشان کرد: آقايان اين گونه توجيه مي کنند که به دليل مشکلاتِ مصرف برق و گرماي شديد هوا، مجبور به قطعِ برقِ کارخانه هاي فولاد و سيمان شدند و لذا سيمان هم کمياب و هم گران شد.

اين نماينده مجلس به مقوله اي ديگر اشاره کرد که کمياب شدن سيمان را از دايره توجيه خارج مي کند.

وي با استناد به رکود شديد در بازار مسکن، از کمبودِ مصرف سيمان سخن گفت و ادامه داد: در اين صورت سيمان مازاد در بازار خواهيم داشت ولي چرا بازار دچار التهاب شده است؟!

يوسفي اضافه کرد: عدم برنامه ريزي مناسب و آئين نامه اجرايي براي بورس کالا اتفاق افتاد و وزارت صمت نسبت به اين مسئله ابراز نگراني کرد؛ چراکه از جزئيات بورس کالا آگاهي نداشت و نگران بود اين وضعيت به فضاي رقابتي و شفاف کمک نکند و موجب رانت گردد و همين اتفاق هم افتاد.

اين عضو کميسيون عمران مجلس همچنين به سودهاي چند هزار ميليارد توماني که از صادرات کالاهاي استراتژيک نظير سيمان به جيب عده اي آن هم در شرايط بحران ارز مي رود، اشاره کرد و گفت: اين ها انرژي ارزان، هزينه کارگر و باقي امکانات را ارزان در اختيار مي گيرند ولي در زمان فروش، محصول خود را همتراز با دلار پاي مردم حساب مي کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar