ايسنا/بهره برداري از طرح‌هاي ملي وزارت راه و شهرسازي با ارزش سرمايه گذاري ۱۰ هزار و ۹۱۰ ميليارد تومان توسط رييس جمهوري و به صورت ويدئوکنفرانس انجام شد.

حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در هشتادوششمين برنامه افتتاح طرح‌هاي جهش توليد در دولت تدبير و اميد ۱۰ هزار و ۹۱۰ ميليارد تومان طرح ريلي و آزادراهي در استان‌هاي يزد، فارس، زنجان، قزوين، اصفهان، البرز و مازندران را بهره‌برداري کرد.
نخستين طرح که با دستور رييس جمهوري بهره‌برداري شد، عبور آزمايشي از «تونل البرز» به عنوان بزرگترين تونل جاده‌اي خاورميانه به همراه راه‌هاي دسترسي به آن به طول ۹ کيلومتر است که در منطقه ۲ آزادراه تهران- شمال قرار دارد.

براساس اين طرح قرار است اين مسير براي ايام پيک ترافيک يا زمان‌هايي که ضرورت ايجاب مي‌کند باز شود تا مردم بتوانند از اين مسير عبور کنند و گردنه سخت، برف‌گير و حادثه‌خيز جاده موجود حذف شود. بدين ترتيب مسيرِ رفت از طريق جاده دسترسي و داخل تونل البرز و مسير برگشت هم از طريق جاده قديم و داخل تونل قديم کندوان انجام مي‌شود.

همچنين عمليات بهره‌برداري و افتتاح مسير ريلي «يزد-اقليد» در حال انجام است که راه‌آهن يزد-اقليد از ابرکوه مي گذرد و  امکان اتصال ريلي به ياسوج را هم در آينده فراهم مي کند. طول راه‌آهن يزد-اقليد ۲۷۰ کيلومتر است و از مزاياي آن انتقال بار مراکز مهم صنعتي، معدني، کشاورزي و جمعيتي حوزه نفوذ طرح در شبکه سراسري راه‌آهن و انتقال مسافر است.
دولت در تلاش براي تکميل حلقه مفقوده محور ترانزيت ريلي شمال شرق-جنوب غرب و نيز جنوب شرق - جنوب غرب کشور، اين خط‌آهن را ساخت و اکنون در حال بهره برداري است.
در سال اول بهره‌برداري از اين مسير ريلي، ميزان ترافيک اين خط ريلي ۴ ميليون تن بار و يک ميليون نفر مسافر خواهد بود و در سال بيستم بهره‌برداري اين رقم به ۷ ميليون تن بار و ۳ ميليون نفر مسافر مي‌رسد.
عمليات ريل‌گذاري مسير راه‌آهن خاش - زاهدان به عنوان بخشي از راه‌آهن چابهار - زاهدان و مسير ريلي بستان‌آباد به ايستگاه خاوران در تبريز نيز توسط رييس جمهوري بهره‌برداري شد.

۲ پروژه «خط دوم ريلي قزوين - زنجان» به طول ۱۸۲ کيلومتر و بخش باقي‌مانده از «خط دوم راه آهن بافق به زرين‌ دشت اصفهان» نيز به طول  ۱۰۶ کيلومتر از پروژهاي آماده افتتاح است. افزايش ظرفيت خطوط قديمي مهترين دليل افتتاح خط دوم اين مسيرهاي ريلي است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar