ايلنا/ وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه پرونده مسکن مهر به زودي بسته مي‌شود، گفت: عمده واحدهاي مسکن مهر در دولت تدبير و اميد احداث شد.

محمد اسلامي، وزير راه و شهرسازي در مراسم آغاز عمليات اجرايي احداث ۱۰۰۰ واحد مسکوني براي کارمندان صدا و سيما، با ابراز اميدواري براي اينکه اين پروژه در زمانبندي مقرر به ثمر برسد، به تشريح اقدامات انجام شده براي توليد مسکن در کشور پرداخت و گفت:  مسکن مهر يکي از بزرگترين پروژه‌هاي توليد مسکن در کشور بود، اما مشکلات فراواني داشت.

وي افزود:  تامين نقدينگي اين طرح که از طريق خط اعتباري از بانک مرکزي باعث خلق بيش از ۵۴ هزار ميليارد تومان شده بود، از جمله مشکلات اين طرح بود. بسياري از واحدهاي مسکن مهر در مکان‌هايي احداث شده بوند که از هيچ زيرساختي و امکانات زيربنايي برخوردار نبودند و گاها ايجاد زيرساخت براي شهرک‌هاي احداث شده از ساخت کل شهرک پر هزينه‌تر بود. در کل  اين پروژه هزينه هنگفتي را صرف خود کرد و منابع دولت نيز اجازه تامين مالي آن را نمي‌داد. اما با لطف الهي و تلاش همه همکاران اين پروژه به اتمام رسيد. تلاش گسترده اي شد که هم کاستي ها برطرف شود هم واحدهاي نيمه تمام به مردم تحويل شود.

اسلامي با اشاره به مشکلات حقوقي واحدهاي مسکن مهر ادامه داد: اين پروژه مملو بود از قراردادهاي متعددي که دچار تناقضات و مشکلات قراردادي بودند. عدم کيفيت و رعايت مشخصات فني از ديگر مشکلات مسکن مهر بود. مجموعه‌اي از مسائل حقوقي قراردادي مالي اجرايي، فني، تاسيسات زيربنايي در اين واحدها وجود داشت. از سوي ديگر بايد سرانه‌هاي لازم مانند مدرسه، بازارچه، خانه بهداشت، پارک، سراي محله، مسجد و ساير مراکزي که براي زندگي مردم جزو ضروريات است، در اين شهرک‌ها ايجاد مي‌شد. اين اقدامات با صدها ميليارد تومان هزينه انجام شد.

وي افزود: کساني بودند که از آن‌ها پول دريافت شده بود اما پروژه براي آن‌ها تعريف نشده بود. بخش باقي مانده مسکن مهر تازه در پرديس شروع شده و انشاالله به سرعت پيش مي‌رود. با همه اين وجود، در همين ماه‌ها پرونده مسکن مهر در کشور بسته مي‌شود. ۲ ميليون و ۲۰۰ هزار واحد مسکوني در پروژه مسکن مهر تعريف شده بود که يک ميليون و ۴۰۰ هزار واحد در اين دوره دولت تکميل شده و به مردم واگزار شده است.

وزير راه و شهرسازي گفت: در امتداد اين طرح و با برنامه‌ريزي دقيق و با ايجاد سازوکار مشخص، طرح مسکن ملي را آغاز کرديم که در سطح کشور و در ۵ مرحله مردم در اين طرح ثبت نام کردند. اکنون در ۱۰ هزار نقطه ۵۳۴ هزار واحد مسکوني طرح اقدام ملي مسکن در دست اجرا قرار دارد. پروژه‌اي که امروز عمليات اجرايي احداث آن آغاز شد، به اين عدد افزوده مي شود.

وي ادامه داد: اين ۱۰ هزار نقطه-پروژه براي مردم اميد ايجاد کرده است. اميدوار هستيم که لطف الهي همچنان مستدام باشد و اين همت همکاران ما و مشارکت خود مردم در تامين به موقع آورده‌ها باعت تکميل پروژه‌ها در زمان‌بندي خود شود.

اسلامي در پايان گفت: اميدواريم اين چرخه فعال سازمان‌يافته و منسجم توليد و عرضه مسکن که يک خط توليد را تعريف کرده پايدار باقي بماند و مردم همواره بتوانند از طريق اين سازوکار و با اين شيوه از خانه دار شدن در يک زمان‌بندي مشخص مطمئن باشند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar