اعتماد/شاخص بورس اوراق بهادار تهران پس از آنکه هفته قبل را پرنوسان به پايان برد، در نخستين روز معاملاتي هفته کار خود را پرقدرت آغاز کرد. در پايان معاملات روز شنبه ۹مردادماه ۱۴۰۰، شاخص بورس با رشد ۳۴ هزار و ۹۶۲ واحدي به يک ميليون و ۳۵۱ هزار واحد رسيد، شاخص کل هم‌وزن نيز با رشد ۴ هزار و ۱۷۸ واحدي به رقم ۴۰۰ هزار و ۹۲۴ واحدي دست يافت و بيشترين اثر مثبت بر دماسنج بازار سهام در اين روز به نام نمادهاي معاملاتي شرکت‌هاي توسعه معادن و صنايع معدني خاورميانه، ملي صنايع مس ايران و صنايع پتروشيمي خليج فارس شد و در مقابل شرکت‌هاي گروه صنعتي پاکشو، ايران خودرو و سرمايه‌گذاري سهام عدالت استان کرمانشاه با افت خود مانع افزايش بيشتر نماگر بازار سهام شدند. اعداد مهم بازار سرمايه در روز گذشته نشان مي‌دهد ارزش خالص تغيير مالکيت حقوقي به حقيقي بازار مثبت شده و 311 ميليارد تومان پول حقيقي به بورس وارد شده که نسبت به روز چهارشنبه بيش از 3 هزار برابر بيشتر شده است. کارشناسان بورسي معتقدند؛ اين رشد در بازار سهام در حالي رخ داده که هنوز آسيبي که مردم از بورس ديده‌اند، ‌ترميم نشده تا پول بي‌هدف وارد اين بازار شود و بخشي از سهام بازار را خريداري کنند به همين دليل پول زيادي در بازار وجود ندارد که همه صنايع را رهبري کند.

همه اتفاقات سياسي در بازار لحاظ شده است
مهيار بقايي، کارشناس بازار سرمايه بر اين باور است که بازار سرمايه تمام مسائل سياسي که با تغيير دولت احتمالا رخ خواهد داد را لحاظ کرده و با توجه به رشد قيمت‌هاي جهاني اين افزايش غيرقابل پيش‌بيني هم نبود. اين کارشناس بازار سرمايه با اشاره به رشد ۳۴ هزار واحدي شاخص بورس در روز گذشته اظهار داشت: با توجه به اينکه در حال حاضر رييس‌جمهور مشخص شده و خبري هم از نرخ دلار زير ۲۰ هزار توماني در بازار نيست و اتفاقاتي که در بازارهاي جهاني رخ داده به گونه‌اي بوده که نرخ‌ها افزايشي شده‌اند اين رشد شاخص‌هاي بورس را رقم زده است.
سيگنال‌هاي برجامي و تغيير نرخ ارز  بورس را صعودي کرد
او با بيان اينکه شاخص بورس طي روزهاي گذشته مقاومت خود را رد کرد و از مرز يک ميليون و ۳۰۰ هزار واحدي گذشت، تصريح کرد: سيگنال‌هايي که از برجام ارسال شد و افزايش نرخ ارز دليل اصلي رشد بازار بوده که به انتظارات تورمي هم دامن زده است. البته هنوز نمي‌توان درباره اين رشد نظر قاطعي داد  و اينکه ادامه‌دار خواهد بود يا متوقف خواهد شد هنوز مشخص نيست. اين کارشناس بازار سرمايه تصريح کرد: مردم در بازار سرمايه پس از ضربه‌اي که در سال گذشته خوردند سهم‌هاي خوب را امروز شناسايي کرده‌اند و سهم‌هايي که سودده هستند را خريداري مي‌کنند.
تغيير نرخ بهره بين بانکي بر بورس بي‌تاثير نبود
اين کارشناس بازار سرمايه با اشاره به نفت ۷۵ دلاري خاطرنشان کرد: در اين مدت برخي کارشناسان برآوردهايي از کاهش بهاي نفت داشتند و اين احتمال را هم مي‌دادند اما اين اتفاق نيفتاد و نرخ بهره بين بانکي هم کاهشي شد که اين مساله نيز بر بازار سرمايه بي‌تاثير نبود. بقايي تصريح کرد: در هفته‌هاي اخير شاهد عرضه سيمان در بورس کالا بوديم و همين موضوع باعث شد تا نرخ‌هاي واقعي سيمان مشخص شود ما همه مخالف قيمت‌گذاري دستوري هستيم اما واقعيت اين است که بايد يک بار تورم را روي کالاها محاسبه و در اقتصاد کشور لحاظ کرد و از آن به بعد استارت بزنيم.
ناگزير به حذف قيمت‌هاي دستوري هستيم
اين کارشناس بازار سرمايه تصريح کرد: هر چند سال يک‌بار به دليل قيمت‌گذاري دستوري يک شوک قيمتي به بازار وارد مي‌شود و همه هم مي‌دانيم که تصنعي نگه داشتن قيمت‌ها بازارها را دچار چالش مي‌کند و ما ناگزيريم اين قيمت‌هاي دستوري را‌ برداريم شايد در ابتداي امر يک فشار قيمتي را شاهد باشيم اما براي يک بار بايد اين اتفاق بيفتد. بقايي با اشاره به ارزش برخي سهم‌ها در بازار کنوني گفت: برخي سهم‌ها مانند سهام پتروشيمي‌ها طي دو، سه ماه گذشته حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد رشد داشته و اگر همين وضعيت ادامه پيدا کند رشد بيشتري هم خواهند داشت. اين کارشناس بازار سرمايه گفت: مشکل از جايي شروع مي‌شود که اين بازار با بانک مقايسه مي‌شود، چراکه همه بازارها P/E دارند و نمي‌توان P/E بازارها را با هم مقايسه کرد به خصوص بعضي از سهم‌ها امروز با وجود اينکه به مجمع هم رفته‌اند و افزايش نرخ هم داشته‌اند P/E پاييني دارند و اگر همين اوضاع دلار ادامه داشته باشد وضعيت اينها چندان تغييري نخواهد کرد. 
انتشار اوراق تبعي به جاي اوراق مرابحه
او ادامه داد: گزارش مجامع و فصلي منتشر شده توسط شرکت‌ها بيشتر از انتظار بازار بود و موجب شد قيمت‌هاي سهام را براي رشد توجيه کند و بسياري از کارخانجات غذايي و دارويي تغييرات قيمت داشته‌اند. بقايي در مورد تامين کسري بودجه دولت نيز گفت: دولت امروز خود سهامدار شرکت‌هاست و به اعتقاد من بهتر آن است که به جاي چاپ اوراق مرابحه به سمت اوراق تبعي برود و در بازار سهام اين اوراق را براي تامين مالي خود منتشر کند که هم منابع در بازار سرمايه بماند و هم اوراق به عنوان رقيبي براي بازار سهام نشود. او با بيان اينکه بايد به بازار سرمايه اعتبار بيشتري داده شود، ادامه داد: مشکل اصلي اين است که هيچ‌گاه کارهاي کارشناسي را به افراد کاردان نداده‌ايم، اين در حالي است که دولت به راحتي مي‌تواند از اين طريق تامين مالي انجام دهد. بقايي افزود: هلدينگ خليج‌فارس هم امروز براي سهام خود اوراق تبعي منتشر کرده که نشان‌دهنده قدرت يک شرکت خوب است و بهتر آن است که دولت هم در شرايط کنوني به انتشار اواراق تبعي اقدام کند. شايان ذکر است؛ برخي کارشناسان بر اين باورند که تثبيت نرخ دلار در محدوده ۲۲ تا ۲۵ هزارتومان و کاهش يا ثبات نرخ بهره بانکي از مولفه‌هاي موثر در رشد بازار سرمايه هستند که اين مولفه‌ها تاثير بسزايي در رشد آتي بازار تا يک ميليون و ۵۰۰ هزار واحد خواهند داشت و اگر نرخ دلار به عدد کمتر از ۲۲ هزار تومان نرسد و تثبيت نشود شاخص مي‌تواند مسيرش را از محدوده فعلي ادامه دهد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar