دنياي اقتصاد/بعد از افت شديد طلا، جولاي را مي‌توان ماه طلايي طلا نام گذاشت. بعد از اظهارات فدرال رزرو ايالات متحده مبني بر افزايش نرخ بهره و برنامه کاهش سرعت خريد دارايي‌ها، طلا در ماه ژوئن افتي شديد را تجربه کرد.
 
اما آغاز جولاي، با روند صعودي طلا همراه شد. به طوري که تا انتهاي اين ماه توانست تقريبا 70 دلار از افت قيمتي خود را جبران کند. اکنون بعد از تعديل احساسات نزولي براي فلز زرد، تحليل‌گران نيز روند صعودي را براي طلا پيش‌بيني مي‌کنند. بيت‌کوين نيز با گذر از ناحيه مقاومتي 40‌هزار دلاري توانست به بالاترين قيمت خود در 70 روز گذشته برسد و تا عصر روز شنبه در قيمت 42‌هزار دلار معامله شود.

  ماه صعود مجدد طلا
فلز زرد جهاني جولاي را صعودي پشت‌سر گذاشت. طلاي جهاني بعد از ريزش شديد 150 دلاري در اوايل ماه ژوئن، با وجود ثبت ضرر در روز جمعه توانست رشدي هفتگي و ماهانه را براي خود به ثبت برساند. بيشتر رشد اين فلز گرانبها نيز در هفته آخر اين ماه رقم خورد. انتهاي اين هفته با رسيدن اخباري مبني بر عدم افزايش زودتر از موعد نرخ بهره در ايالات متحده و همچنين بالاتر بودن رقم حقيقي بيکاري ماه ژوئن و جولاي نسبت به پيش‌بيني‌ها موجب کاهش ارزش دلار آمريکا و افزايش ارزش طلا شد تا جايي که طلا براي دومين بار در اين ماه، قيمت هزار و 830 دلار را لمس کرد. اما نهايتا طلا در اين هفته با رشدي 12 دلاري و 67/ 0 درصدي جولاي را در قيمت هزار و 814دلار به پايان برد. روند طلا در ماه جولاي به طور کلي نسبت به ژوئن متفاوت آغاز شد. بعد از مهاجرت طلا از کانال هزار و 900 به قيمت هزار و 750 دلار، به مدت حدودا 50 روز نوساناتي محدود را تجربه کرد اما به هرحال با شتاب کمي صعودي بود. با آغاز جولاي شتاب رشد قيمت طلا افزايش يافت و فلز گرانبها توانست رشدي 3 درصدي و 52 دلاري را محقق کند.


 پيش‌بيني تحليل‌گران از روند آتي طلا

در حالي که قيمت طلا نزديک به بالاترين سطح شش هفته‌اي خود قرار گرفت، تحليل‌گران بازار در آخرين نظرسنجي هفته‌اي سايت تحليلي کيتکو، اکثرا هفته آينده را براي طلا صعودي پيش‌بيني کردند. اين در حالي است که تحليل‌گران وال‌استريت و کلان بازار جهاني طلا در نظرسنجي هفته گذشته، روند آن را نزولي پيش‌‎بيني کردند. در نظر سنجي اين هفته 79 درصد از 14 تحليل‌گر وال‌استريت در اين نظرسنجي به صعود طلا در هفته آتي اميدوار بودند و در ميان تحليل‌گران شخصي از ميان 862 نفر شرکت‌کننده، 70 درصد مسير طلا را صعودي ديدند. نظرات تحليل‌گران نشان مي‌دهد که طلا در حال بازگشت به مسير صعود است و آنها علت آن را در بانک‌هاي مرکزي جست‌وجو مي‌کنند. آدريان دي، موسس شرکت مديريت مالي آدريان‌دي در همين مورد گفت: «شواهد فزاينده‌اي در ميان سرمايه‌گذاران وجود دارد و متوجه شده‌اند که بانک‌هاي مرکزي بزرگ جهان از جمله فدرال رزرو به هيچ عنوان عجله‌اي براي تغيير برنامه‌هاي خود نخواهند داشت. فدرال رزرو با وجود صحبت درباره کاهش خريد دارايي‌ها، در حال افزايش ترازنامه خود است و اين براي طلا بسيار صعودي است.» تحليل‌گران فني نيز در صورت ادامه اين روند صعودي براي طلا در هفته آينده و شکستن مقاومت هزار و 838 دلار در هر اونس، سطح مقاومتي پيش‌روي آن، هزار و 850 دلار خواهد بود. در صورتي که فلز زرد بتواند قيمت روزانه خود را در بالاي اين قيمت ثبت کند، معامله‌گران مي‌توانند به قيمت‌هاي هزار و 870 دلاري نيز اميدوار باشند. نظرات تحليل‌گران نيز براي روند بلندمدتي طلا، بازگشت به هزار و 900 دلار را نشان مي‌دهد. به گفته يکي از تحليل‌گران اين حوزه، طلا توانسته بر احساسات شديد نزولي در بازار غلبه کند و اکنون به سطوح حساس قيمتي خود رسيده و آماده از سرگيري روند صعودي بلندمدت خود است.

بيت‌کوين به بالاترين قيمت خود از اواسط ماه مه‌ رسيد. بيت‌کوين بعد از قرمز گذراندن بيشتر روز جمعه، در انتهاي روز با شروع رشد خود و ادامه آن در روز شنبه توانست مقاومت 40‌هزار دلاري را پشت ‌سر گذاشته تا 42 هزار دلار نيز پيش برود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar