ايرنا/براساس اعلام بانک مرکزي طي چهار ماهه نخست امسال، براي واردات کالاهاي اساسي و ضروري حدود ۱۵ ميليارد دلار تامين ارز شده است که نسبت به دوره مشابه سال ۱۳۹۹ رشدي بيش از ۲۷ درصد را نشان مي‌دهد.

در چهار ماه ابتداي امسال تامين ارز براي واردات کالاهاي اساسي، تجهيزات پزشکي و دارو (نرخ ترجيحي) نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۰ درصد رشد اشت و به عدد چهار ميليارد و ۶۰۰ ميليون دلار رسيده است. 

براساس اين گزارش از ميزان فوق يک هزار و ۵۴۶ ميليون دلار براي ذرت، جو و گندم، يک هزار و ۱۲۴ميليون دلار براي دانه‌هاي روغني و روغن خام، يک هزار و ۱۷۱ ميليون دلار براي دارو و تجهيزات پزشکي، ۳۴۸ ميليون دلار کنجاله سويا تامين ارز شده است.
علاوه بر آن براي ساير کالاها ۱۰ ميليارد و ۴۰۰ ميليون دلار تامين ارز شده است که رشدي بيش از ۱۵ درصد را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان مي‌دهد. از جمله اين کالاها مي توان به ماشين آلات اشاره کرد که براي آن سه هزار و ۵۶۴ ميليون دلار تامين ارز شده است.
بنابر گزارش اعلامي اداره صادرات بانک مرکزي، صادرکنندگان همچنين طي دوره مورد نظر، حدود هشت ميليارد دلار با نرخ ميانگين موزون دلاري معادل ۲۱ هزار و ۸۰۰ تومان در سامانه نيما اقدام به فروش ارز کرده اند که اين رقم در مقايسه با دوره زماني مشابه سال قبل حاکي از رشد حدود ۵۵ درصدي است.

به گزارش ايرنا، در چهار ماه نخست امسال در بازار متشکل معاملات ارزي حدود ۵۱۵ ميليون اسکناس دلار با نرخ ميانگين ۲۳ هزار و ۲۴۷ تومان و حدود ۹۴ ميليون اسکناس يورو با نرخ ميانگين ۲۷ هزار و ۶۳۲ تومان معامله شده است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته به ترتيب با رشدهاي ۲۸۶ درصدي و ۶۶۱ درصدي همراه بوده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar