ايسنا/پس از سال‌ها که تکليف قانون بودجه براي ثبت نام از جاماندگان يارانه‌ نقدي مشخص نبود، دولت امسال از اقدام در اين رابطه خبر داد و تعداد زيادي را اميدوار کرد اما تا کنون و در چند روز مانده به اتمام دوران خود خبري از اين وعده نيست و آن را اجرايي نکرد.

از سال ۱۳۹۳ که دولت تصميم گرفت مجددا از متقاضيان دريافت يارانه ثبت نام کند، با توجه به محدوديت زماني و برخي شرايط، تعدادي از داوطلبان موفق به ثبت نام نشدند و به همين منظور در سال هاي بعد و در چندين دوره ، قانون بودجه دولت را مکلف به ثبت نام از اين افراد کرد؛ چه در زماني که تعدادي از يارانه نقدي ۴۵ هزار و ۵۰۰ توماني جامانده بودند و چه زماني که يارانه معيشتي به ميان آمد.
در هر صورت اقدامي صورت نگرفت تا اينکه اين بار دولت در اواخر دوران حضور خود در اداره کشور و در خرداد ماه سال جاري تصميم گرفت جاماندگان را ثبت نام کند؛ اقدامي که با اما و اگرهايي مواجه بود مبني بر اينکه چرا اين چند سال اين اتفاق نيفتاده و از سويي با توجه به اينکه حذفي از پردآمدها صورت نگرفته چگونه قرار است منابع اين افزايش تامين شده و بر تعداد يارانه بگيران افزوده شود.

به هر صورت با مصوبه هيات وزيران مقرر شد که ثبت نام کليه افراد متقاضي دريافت يارانه نقدي، يارانه حمايت معيشتي خانوار و ساير يارانه ها از جمله افراد جديد، افرادي که تاکنون ثبت نام نکرده اند و افرادي که منصرف شده اند و همچنين پرداخت يارانه نقدي به افراد واجد شرايط، براساس دستورالعمل مشترک وزارت رفاه و سازمان هدفمندي يارانه ها تعيين و در حد وصولي دريافتي ها (منابع) جدول تبصره (۱۴) انجام شود.

وزارت رفاه  موظف شد که امکانات مورد استفاده متقاضيان دريافت يارانه نظير سامانه ثبت اعتراضات، پاسخگويي، آزمون وسع و پيامکي را ضمن انجام آموزش هاي لازم در اختيار سازمان هدفمندي يارانه ها قرار دهد.
بعد از آن سازمان هدفمندي يارانه ها اعلام کرد طي جلساتي با وزارت رفاه ، مقدماتي آماده و تبادل اطلاعات صورت گرفته است و قرار است بعد از انجام ثبت نام و بررسي ها از سوي وزارت رفاه، ليست به سازمان هدفمندي اعلام و اين سازمان پرداخت را انجام دهد، حتي تاکيد کرد که منابع اين افزايش نيز بر اساس قانون آماده است و هيچ مشکلي در اين رابطه وجود ندارد.

اما با گذشت بيش از دوماه از اين جريان ، هيچ اتفاقي نيفتاد و وزارت رفاه اقدامي در رابطه با ثبت نام متقاضيان صورت نداده و اعلامي نداشته است و جريان ثبت نام ديگر در اين دولت به نتيجه نخواهد رسيد.

در اين شرايط به نظر مي رسد تنها اتفاقي که افتاده ، اميدواري بوده که دولت به متقاضيان داده است و شاهد آن بوديم که بارها افراد با شنيدن خبر ثبت نام مجدد حضورا براي اقدام در اين رابطه به سازمان هدفمندي يارانه ها مراجعه کردند ، در حالي که ظاهرا در حد يک وعده انجام نشده بوده است و اگر دولت به طور جدي تصميم به اين ثبت نام داشت حتما در سال هاي قبل که در قانون مکلف شده بود اقدام مي‌کرد نه در روزهاي پاياني.

در حال حاضر حدود ۷۸ ميليون نفر از پردرآمد و نيازمند يارانه نقدي ۴۵ هزار و ۵۰۰ توماني دريافت مي کنند و حدود ۶۰ ميليون نفري هم از اين جمع، يارانه معيشتي مي‌گيرند که سالانه بالغ بر ۷۰ هزار ميليارد تومان هزينه دارد، اينکه دولت جديد چه تصميمي در مورد اين روند پرداخت يارانه خواهد گرفت و يا براي جاماندگان و اقدام  نيمه کاره دولت دوازدهم براي آنها چه خواهد کرد مشخص نيست و تاکنون موضعي نداشته است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar