ايسنا/سقف پرداختي در قالب کارت اعتباري مرابحه به مشتريان بانک‌ها و موسسات اعتباري از ۵۰ ميليون تومان به ۲۰۰ ميليون تومان افزايش يافت.

بانک مرکزي با صدور بخشنامه‌اي اعلام کرد که با تصويب کميسيون اعتباري اين بانک، بانک‌ها و موسسات اعتباري مي‌توانند براساس ارزيابي و اعتبارسنجي مشتريان خود، نسبت به تخصيص اعتبار تا سقف مبلغ ۲۰۰ ميليون تومان در قالب کارت اعتباري مرابحه اقدام کنند.
بانک مرکزي پيش از اين در دستورالعمل ابلاغي کارت اعتباري مرابحه به موسسات اعتباري و بانک‌ها تاکيد کرده بود که با توجه به ظرفيت بالاي عقد مرابحه و کارت‌هاي اعتباري مبتني بر اين عقد که اعطاي تسهيلات براي تأمين طيف وسيعي از کالاها و خدمات مورد نياز آحاد جامعه را شامل مي‌شود، اين کارت‌ها بايد به تدريج جايگزين تسهيلات متنوع خرد فعلي شبکه بانکي کشور در زمينه‌هاي مختلف شود تا از اين راه، ضمن تأمين نيازهاي مالي اقشار مختلف جامعه در زمينه‌هاي گوناگون کالايي و خدماتي، فرآيندهاي زمانبر و پرهزينه اعطاي تسهيلات بانکي کوتاه و انحرافات موجود در مصرف تسهيلات با موضوع قرارداد به حداقل رسانده شود.
همچنين براساس اين دستورالعمل مقرر شده بود که هريک از بانک‌ها و مؤسسات اعتباري صرفاً مجاز به اعطاي يک کارت اعتباري به متقاضيان باشند، اما دريافت کارت‌هاي متعدد از چند بانک يا مؤسسه اعتباري، منوط به رعايت سقف دريافتي براي هر مشتري، بلامانع است.
سقف قبلي پرداخت کارت اعتباري به مشتريان ۵۰ ميليون تومان بود که در بخشنامه جديد اين سقف به ۲۰۰ ميليون تومان افزايش يافته است.

برخي از تمهيدات ديگري که در دستور العمل کارت اعتباري در نظر گرفته شده است عبارتند از:
۱ -ايجاد امکان بازپرداخت تسهيلات دريافتي با کارت اعتباري مرابحه به صورت نسيه اقساطي با اقساط حداقل ۱۲ تا حداکثر ۳۶ ماهه. علاوه بر نسيه دفعي؛

٢ -الزام به تخفيف حداقل ٩٠ درصد سود مستتر در قسط/اقساط زود پرداخت (متناسب با مدت باقيمانده تا سررسيد قسط/اقساط پرداخت شده)، در صورت بازپرداخت تمام يا بخشي از تسهيلات کارت اعتباري توسط مشتري پيش از سررسيد؛

٣ -عدم دريافت سود از مشتري در صورت توافق مؤسسه اعتباري و پذيرنده کارت، مبني بر پرداخت مطالبات پذيرنده از سوي مؤسسه اعتباري (ناشي از استفاده مشتري از کارت اعتباري) در پايان دوره تنفس، مشروط به اينکه مشتري بدهي خود را تا پايان دوره تنفس پرداخت نمايد؛

٤ -ايجاد امکان واريز وجه به کارت اعتباري از سوي مشتري، به منظور افزايش مبلغ قابل پرداخت در خريدهاي با مبالغ بيش از سقف‌هاي تعيين شده با استفاده از کارت اعتباري.

گفتني است؛ کارت اعتباري مرابحه به دارنده آن اين امکان را مي‌دهد که بر پايه نوع قرارداد، از خدمات و کالاهايي برخوردار شده و سامانه بانک صادر کننده بهاي آن‌ را بپردازد. به عبارت ديگر يک حد اعتبار به کاربر اختصاص داده مي‌شود که مي‌تواند از آن پولي را براي پرداخت قرض بگيرد و ميزان و سقف اعتباري که به هر شخص داده مي‌شود بستگي زيادي به درآمد و توان بازپرداخت وي دارد که پس از تعيين اعتبار مي‌تواند از محل اين اعتبار، کالا و خدمات مورد نظر را خريداري کرده و در هنگام سر رسيد آن‌را يکجا و يا به صورت اقساط، باز پرداخت کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar