تجارت نيوز/با وجود آنکه فعالان بازار مواد غذايي از کاهش ۵۰ درصدي مصرف برنج و کاهش ۸۰ درصدي واردت برنج خارجي خبر مي‌دهند اما زمزمه‌هاي افزايش دوباره قيمت برنج در بازار شنيده مي‌شود.

بحران آب و سيلاب ناگهاني مزارع برنج شمال را زمينگير کرد. کشاورزان مي‌گويند بارش سيل‌آساي اخير باعث از بين رفتن بوته‌هاي در حال رشد برنج شده است و کشاورزان را هنگام برداشت با مشکل رو به رو کرده است.
به همين دليل امکان دارد امسال ميزان توليد برنج نسبت به مدت مشابه سال گذشته کمتر باشد.
احمد موسويان، يکي از فعالان بازار غلات با بيان افزايش قيمت برنج توضيح داد: تنها سيلاب و پيش از آن کم‌آبي، عامل گراني برنج نيست. قيمت تمام شده توليد همچون قيمت نهاده‌ها، گازوئيل و دستمزد کارگران بالا رفته است و همين عوامل باعث شده کشاورزان محموله‌هاي جديد برنج را به بنکداران با قيمت ۴۲ تا ۴۵ هزار تومان بفروشند.

او گفت: سال گذشته بنکداران هر کيلو برنج ايراني را از کشاورزان ۲۸ هزار تومان مي‌خريدند اين در حالي است که امسال قيمت برنج با ۶۱ درصد افزايش قرار است کيلويي ۴۵ هزار تومان فروخته شود.
موسويان تاکيد کرد: البته امسال ممکن است کسي تمايل به فروش برنج نداشته باشد. همين کاهش عرضه به افزايش بيشتر قيمت برنج دامن مي‌زند.

برنج به کيلويي ۵۰ هزار تومان مي‌رسد؟
حالا زمزمه‌‌هاي بازاريان هم از افزايش چشمگير قيمت برنج حکايت دارد. اين موضوع در حالي رخ مي‌دهد که فعالان بازار از کاهش ۵۰ درصدي مصرف برنج مي‌گويند و واردات برنج خارجي هم در حال حاضر ممنوع است.
دبير اتحاديه بنکداران مواد غذايي تهران بر موضوع کاهش شديد مصرف برنج مُهر تائيد مي‌زند.
قاسم‌علي حسني، بازار مواد غذايي را راکد توصيف کرد. او توضيح داد: تا زمان روي کارآمدن دولت جديد فعلا بازار مواد غذايي راکد است و مردم نه تنها برنج نمي‌خرند بلکه در ساير اقلام هم چنين وضعيتي مشاهده مي‌شود.
البته حسني ادعاي برخي فعالان بازار مبني بر افزايش چشمگير قيمت برنج را تائيد نمي‌کند و بلکه معتقد است: دو هفته آينده فصل برداشت است و در اين مقطع معمولا بازار برنج راکد مي‌شود.

او توضيح داد: در عمده‌فروشي‌ها ارزان‌ترين برنج ۲۷ هزار تومان و گران‌ترين هم با قيمت ۳۷ هزار تومان فروخته مي‌شود که با احتساب نرخ کرايه و ۱۲ درصد سود خرده فروشي اين کالا با قيمت بيشتري به دست مردم مي‌رسد.

کمبود شديد برنج خارجي در بازار
دبير انجمن واردکنندگان برنج اما افزايش قيمت برنج را دور از ذهن نمي‌داند. مسيح کشاورز با اشاره به افزايش چشمگير قيمت برنج ايراني به تجارت‌نيوز گفت: با کمبود شديد برنج خارجي فعالان بازار قطعا بايد برنج ايراني را با رقمي بفروشند که بازار کشش داشته باشد.

او توضيح داد: قطعا به دليل کاهش واردات افزايش قيمت برنج اتفاق مي‌افتد. چرا که طبق آمارها واردات برنج در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۸ حدود ۸۰ درصد کاهش داشته است.

چندي پيش مسيح کشاورز، دبير انجمن واردکنندگان برنج به گسترش نيوز گفته بود: « پيش‌بيني مي‌شود توليدکنندگان برنج با ضرر هنگفتي روبرو شوند؛ چرا که اولا مشتريان خود را از قشر ضعيف را از دست داده‌اند و ثانيا قشر متوسط که مثلا قبلا ۱۰۰ کيلو برنج مي‌خريدند اکنون با توجه به قيمت‌ها شايد نيمي از ميزان قبلي را هم نخرند.»

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar