ايسنا/کارگران بزرگترين معدن مس جهان با رد پيشنهاد نهايي گروه بي اچ پي در خصوص دستمزد، به اعتصاب راي دادند که نگرانيهايي در خصوص تامين جهاني اين فلز ارزشمند را برخواهد انگيخت.

 در اين راي گيري ۹۹.۵ درصد از ۲۱۷۵ عضو اتحاديه اصلي اسکونديدا با تحت فشار قرار دادن بي اچ پي براي دادن پيشنهاد بهتر براي توافق دستمزد سه ساله جديد موافقت کردند. مقررات کارگري در شيلي به هر يک از طرفين اجازه مي دهد از دستکم پنج روز ميانجي گري دولت پيش از آغاز يک اعتصاب استفاده کنند. گروه بي اچ پي تاييد کرد که به منظور رسيدن به توافق، درخواست ميانجي گري خواهد کرد.

احتمال مختل شدن توليد معدن اسکونديدا که سال گذشته ۱.۲ ميليون تن سنگ مس استخراج کرد، در سراسر بازار مس انعکاس پيدا کرده است آن هم در شرايطي که تقاضا قوي و قيمتها بالاست. بهاي معاملات در دو هفته گذشته حدود پنج درصد افزايش پيدا کرده است. همين اتحاديه کارگري که اکنون خواستار سهم بزرگتري از درآمد مس است، بازار را در سال ۲۰۱۷ با توقف ۴۴ روزه کار بهم ريخت.

شيلي که در بيش از يک چهارم از عرضه جهاني مس سهم دارد، شاهد مجموعه مذاکرات دستمزد است که ريسک مختل شدن عرضه را به همراه دارند آن هم درست وقتي که تريليونها دلار محرک مالي دولتي تقاضا براي فلزات صنعتي را تقويت کرده است.

کارگران معدن با درآمدهاي بالاي توليدکننده جسارت يافته اند درخواست دستمزد بهتري داشته باشند. از سوي ديگر دولت شيلي به دنبال افزايش مالياتها براي حل نابرابريهاي اقتصادي است که با شيوع ويروس کرونا تشديد شده اند. شرکتهاي معدني همزمان با کاهش کيفيت سنگهاي استخراج شده و افزايش هزينه هاي عملياتي، تلاش مي کنند هزينه هاي نيروي کار خود را کنترل کنند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، سران اتحاديه اسکونديدا اين شرکت را متهم مي کنند به منظور تقويت بهره وري و سود، پاداشهاي بزرگ را در قبال ساعات کاري طولاني تر و درخواستهاي جديد معلق کرده اند. شرکت بي اچ پي اعلام کرده که پيشنهادش شامل شرايط بهتر و مزاياي جديد است و همچنان از مذاکره استقبال مي کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar