اقتصاد آنلاين/ از عصر ديروز روند صعودي دلار متوقف شده و درحالي‌که اولين معاملات روز گذشته را با قيمت ۲۶هزار تومان آغاز کرده بود در بازار امروز به حدود ۲۵۴۵۰تومان کاهش يافته که عواملي همچون کاهش قيمت دلار هرات و توقف روند افزايشي نرخ درهم در تغيير مسير بازار ارز تهران موثر بوده است.

با کمرنگ شدن اميد‌ها نسبت به احياي برجام و انتظار برخي معامله‌گران به بروز مشکلاتي در روند مذاکرات با آغاز به کار دولت سيزدهم، دلار با سرعت بيشتري مسير افزايشي را طي کرد و نهايتا تا پايان هفته گذشته از مرز ۲۶هزار تومان هم فراتر رفت.

طي هفته گذشته انتشار برخي اخبار و اظهارات مبني بر عدم تمايل طرفين به عقب‌نشيني از موضع خود و تداوم اختلافات بر سر برخي مسائل باعث شد دلار به سرعت از کانال ۲۳هزار به ۲۶هزار تومان صعود کند و در اين بين افزايش انتظارات تورمي منجر به تشديد اين روند شد؛ در‌واقع بسياري از خريداراني که از ترس احتمال توافق در دولت دوازدهم دست از معامله کشيده بودند با مشاهد اين وضعيت وارد بازار شدند و بالارفتن حجم خريد‌ها به روند صعودي دلار دامن زد.

از طرفي تشديد تنش‌ها بين طالبان و نيرو‌هاي افغانستان و روند صعودي نرخ درهم تا سطح ۷۰۶۰تومان نيز نقش موثري بر بالا رفتن انتظارات تورمي و افزايش قيمت دلار داشت؛ اما درحالي‌که دلار اولين معاملات روز گذشته را با قيمت ۲۶هزار تومان آغاز کرده بود از ميانه روز از اين کانال فاصله گرفت و تا آخرين ساعت معاملات در سطح ۲۵۷۵۰تومان قرار گرفت.

در اين راستا برخي معامله‌گران افزايش عرضه از سوي بازار‌ساز و برخي ديگر بسته شدن بازار هرات و کاهش تقاضا را علت توقف روند صعودي دلار اعلام کردند؛ به هر حال روند نزولي نرخ ارز در بازار امروز هم ادامه يافت به طوريکه تا ساعت انتشار اين خبر قيمت دلار آزاد به محدوده ۲۵۴۵۰تومان رسيده است.

حالا با توجه به وجود انتظارات منفي نسبت به برجام و شکسته شدن مرز ۲۶هزار تومان براي دلار، همچنان خطر بازگشت بازار ارز به مسير صعودي وجود دارد و تا زماني‌که سيگنال مثبتي از سمت وين نرسد اين وضعيت حتي به‌رغم تلاش بازار‌ساز براي کنترل تقاضا به روش افزايش عرضه، پا‌برجا خواهد بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar