ايرنا/ وزير نفت با بيان اينکه توليد گاز خام از ميدان مشترک پارس جنوبي ۲.۵ برابر شده است، گفت: توليد گاز خام از اين ميدان از ۲۸۰ ميليون متر مکعب در روز در سال ۱۳۹۲ به ۷۰۰ ميليون متر مکعب در حال حاضر رسيده است.

«بيژن زنگنه» در هشتاد و هشتمين و آخرين برنامه افتتاح طرح‌ها با عنوان «دولت تدبير و اميد براي جهش توليد»، بهره برداري از طرح هاي وزارتخانه هاي نفت و تعاون، کار و رفاه اجتماعي و سازمان انرژي اتمي و شهرداري اصفهان، گفت: در دولت‌هاي نهم و دهم فازهاي ۶ تا هفت پارس جنوبي تکميل و در خرداد ۸۹ نيز قراردادي براي ۱۰ فاز بعدي منعقد شد که به طور کلي با حدود ۵۰ درصد پيشرفت به دولت يازدهم منتقل و در اين دولت انجام شد.

وي افزود: براي اجرا، ميدان مشترک پارس جنوبي را فازبندي و اولويت بندي کرديم و هم اکنون پس از هشت سال توليد گاز خام از  اين ميدان، ۲.۵ برابر شده و از ۲۸۰ ميليون مترمکعب در روز در سال ۹۲ به ۷۰۰ ميليون متر مکعب در حال حاضر رسيده است.

دستيابي به رکورد هزار ميليون متر مکعب گاز در روز

وزير نفت گفت: در اين هشت سال حدود ۲۵ ميليارد دلار در پارس جنوبي سرمايه‌گذاري انجام شده و با توليد گاز از ساير ميدان‌هايي که داشتيم، به رکورد هزار ميليون متر مکعب گاز در روز رسيديم.

وي ادامه داد: به اتکاي مجموعه اقدامات انجام شده نه تنها حجم عظيمي از مايعات گازي و اتان توليد کرديم و به طرح‌هاي پتروشيمي و پايين دستي در پارس جنوبي داديم بلکه صادرات کشور ۹۰ درصد رشد داشته و تحويل گاز به نيروگاه‌ها هم ۸۰ درصد افزايش يافته است.

زنگنه گفت: پوشش گازرساني در کشور به ۹۵ درصد کل جمعيت شهري و روستايي رسيده است و روستاهاي ما از ۱۴ هزار روستاي گازدار به ۳۳ هزار روستا رسيده است.

وي اظهار داشت: در اين سال‌ها بخش قابل توجه اقدامات خود را به پارس جنوبي اختصاص داديم؛ پارس جنوبي تجلي عشق و اراده جوان‌ها و مديران جوان عاشق ايران بود که تلاش کردند پرچم ايران را به اهتزاز درآورند.

عشق مديران چارس جنوبي را ساخت نه دلار

وزير نفت ادامه داد: دلار پارس جنوبي را نساخت بلکه عشق مديران براي سربلندي ايران و افتخار براي کشور بود که پارس جنوبي را افتتاح کرد.

زنگنه با بيان اينکه امروز بخش‌هايي از پارس جنوبي افتتاح مي‌شود که تاکنون افتتاح نشده است، گفت: سکوهاي دريايي پارس جنوبي امروز افتتاح مي‌شود گرچه برخي از آنها از مدت‌ها قبل وارد توليد شده‌اند.

وي افزود: پالايشگاه فاز ۱۴ اواخر امسال به بهره‌برداري مي‌رسد که به دلايل مديريتي مشکل داشت.

وزير نفت گفت: فاز ۱۱ آخرين فاز پارس جنوبي است که شروع کرديم و قرارداد آن منعقد شد. طرف‌هاي فرانسوي و چيني هر دو بعد از تحريم‌ها از کار کناره گرفتند و طرف ايراني کار خود را انجام داد و  اواخر امسال (اسفند ۱۴۰۰) اولين توليد را از اين ميدان خواهيم داشت.

وي اظهارداشت: در موضوع پارس جنوبي ريل‌گذاري نيز براي آينده انجام داديم و امسال تا قبل از زمستان، ۴۰ ميليون مترمکعب گاز جديد از پارس جنوبي به دست مي‌آيد که در زمستان استفاده شود.

وزير نفت گفت: مهمترين کار در پارس جنوبي که در قالب سند تهيه و به دولت بعد تقديم کرديم اين است که بتوانيم جلوي افت توليد از پارس جنوبي را بگيريم و بتوانيم حفظ و نگهداشت توليد را داشته باشيم. اين نزديک به ۲۵ تا ۳۰ ميليارد دلار منابع نياز دارد که بايد تامين شود و بخشي از کارها را شروع کرديم.

به گزارش ايرنا، در هشتاد و هشتمين و آخرين برنامه افتتاح طرح‌ها با عنوان دولت تدبير و اميد براي جهش توليد، بهره برداري از طرح هاي وزارتخانه هاي نفت و تعاون، کار و رفاه اجتماعي و سازمان انرژي اتمي و شهرداري اصفهان را آغاز کرد.

براساس اين گزارش و با توجه به اتمام توسعه ۲۷ فاز دريايي پارس جنوبي، اين فازها به همراه چند طرح ديگر نفتي با فرمان رييس‌جمهوري در حال بهره برداري است. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar