باشگاه خبرنگاران/ مدير عمليات عرضه بورس کالا گفت: قيمت‌هاي معامله شده سيمان در بورس کالا با قيمت‌هاي بازار بسيار فاصله دارد.

رحيمي مدير عمليات عرضه شرکت بورس کالاي ايران در رابطه با عرضه‌ سيمان در بورس کالا اظهار کرد: سيمان در روز چهارشنبه ۶ مرداد ماه در مجموع هفتصد و سي و هفت هزار تن در بورس کالا عرضه شد که از اين مقدار پانصد و هفت هزار تن مورد معامله قرار گرفت و از اين ميزان دويست و شش هزار تن بر روي قيمت پايه مصوب انجمن سيمان معامله شد.

او افزود: قيمت‌‌ سيماني که اين روز‌ها مورد بحث است عمدتا شامل سيمان تيپ دو کيسه مي‌شود. در معاملات روز چهارشنبه بالاترين قيمت سيمان تيپ دو کيسه در بورس کالا براي سيمان صوفيان، رقم ۴۳ هزار و ۵۱۵ تومان براي کيسه ۵۰ کيلويي بوده است.

اين مقام مسئول گفت: ميانگين قيمت سيمان ۵۰ کيلويي تيپ دو که در بورس کالا شاهد معاملات آن بوديم ۲۹ هزار و ۳۵۰ تومان بود و يک بخش نيز بر روي قيمت پايه معامله شد.

او در ادامه اظهار کرد:اين عدد‌ها فاصله زيادي با قيمت‌هاي اعلام شده در بازار دارد و شرايط به گونه ايي است که در تناژ ده تن نيز مشتريان مي‌توانند وارد بورس شوند و خريد انجام دهند و از اين نظر نيز هيچ مشکلي وجود ندارد.

او در ادامه بيان کرد: براي کنترل تقاضا در روز چهارشنبه پيش پرداخت وجهي که بابت ثبت سفارش بايد پرداخت و در حساب‌ها بلوکه مي‌شود را معادل ۱۰۰ درصد ارزش معامله قرار داديم. همچنين به هر مشتري اجازه داده شد که از ۱۳۷ رديف عرضه‌اي که در بورس کالا انجام گرفت فقط روي ۵ رديف عرضه بتواند ثبت سفارش داشته باشد و روي هر عرضه نيز محدويت اين که هر مشتري فقط ۵ درصد آن را مي‌تواند معامله کند را اعمال کرديم.

رحيمي در ادامه اظهار کرد: هماهنگي‌هايي با وزارت صمت صورت گرفته است که شرکت‌هايي که در بورس کالا عرضه مي‌کنند قطعي برق نداشته باشند و برق مورد نيازشان با همکاري وزارت نيرو تامين شود. همچنين ۵۴ شرکت بورسي در حال پذيرش هستند و با اين پذيرش‌ها مجموع پذيرش بورس کالا به ۷۰ درصد عرضه سيمان کل کشور مي‌رسد تا با عرضه به موقع اين محصول بتوانيم قيمت مناسبي براي آن کشف کنيم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar