تجارت نيوز/  شاخص کل بورس در سال ۱۴۰۰ سريع‌تر از انتظارات قبلي رشد کرده و در حالي که قبل از اين پيش‌بيني مي‌شد که بورس تا پايان سال در نهايت قله يک ميليون ۷۰۰ يا يک ميليون ۸۰۰ هزار واحدي را فتح کند، حالا شاخص کل از نيمه کانال يک ميليون و ۵۰۰ هزار واحد عبور کرده است.

شاخص کل بورس در آخرين روز کاري به يک ميليون و ۵۵۰ هزار واحد رسيده است و پيش‌بيني‌ها بر اين است که چنانچه بهاي دلار به ۳۰ هزار تومان برسد، شاخص کل بورس به سرعت به دو ميليون واحد مي‌رسد و در واقع بعد از حدود يک سال کانال از دست داده را پس مي‌گيرد.

حالا در بازار آزاد تهران بهاي دلار ۲۸ هزار تومان را رد کرده و به نظر مي‌رسد انتظارات تورمي در حال رشد است.

اين روزها به رغم خوش‌بيني‌هاي قبلي مذاکرات وين متوقف شده و تحليلگران نگاه به احتمال احياي برجام نگاه منفي‌تري دارند.

از آن سمت با سقوط افغانستان و نگراني براي تشديد ناآرامي در اين کشور و تعليق يکي از بزرگترين بازارهاي بزرگ صادرات ايران برخي تصور مي‌کنند که ارزآوري به ايران دشوارتر خواهد شد.

تمام اين موارد در کنار رشد بي‌امان نقدينگي و هشدارهاي تورمي کارشناسان موجب شده که انتظارات تورمي رشد کرده و شاخص بورس رشد سريع‌تري داشته باشد.

ايمان رئيسي، کارشناس بازار سرمايه به جماران گفته است که اگر انتظارات تورمي ادامه پيدا کند بورس به زودي و با افزايش قيمت دلار به شاخص ۲ ميليون واحد مي‌رسد.

او تاکيد کرده است که البته رشد بورس در حال حاضر ناشي از افزايش قابل اعتناي تقاضا براي سرمايه‌گذاري در بازار يا رشد واقعي ارزش سهام شرکت‌ها نيست و صرفا به دليل انتظارات تورمي است.

روزبه شريعتي، ديگر کارشناس بازار سرمايه هم با تائيد اين موضوع به ايسنا گفته است که اگر قرار باشد دلار در محدوده ۲۷ تا ۲۸ هزار تومان و دلار نيما در محدوده ۲۵ هزار تومان باقي بماند انتظار نمي‌رود شاخص کل بورس به دو ميليون واحد برسد و احتمالا در شهريورماه کمي درجا زدن را در بازار تجربه کنيم.

او معتقد است، اگر قيمت دلار توسط دولت جديد کنترل شود و ارزپاشي اتفاق بيفتد، روي بازار سرمايه تاثير مثبت نمي‌گذارد اما اگر قيمت بالا رود که بعيد است، بازار با هيجان به راه خودا ادمه مي‌دهد. اما به طور کلي انتظار مي‌رود تعادل ايجاد شود.

در اين ميان برخي ديگر از کارشناسان هم با اشاره به تداوم احتمالي تحريم و کسري بودجه نگران آن هستند که دولت سيزدهم هم براي رفع کسري بودجه خود دوباره به سوي بازار سرمايه بيايد و اتفاقات ناگوار بورس تکرار شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar