تسنيم/رئيس سازمان راهداري با اشاره دپو ۲ ميليون تن کالاي اساسي در بنادر کشور گفت: اين ميزان کالا تا ۴۵ روز آينده به مقاصد داخلي حمل مي‌شود.


داريوش اماني با اشاره به  اينکه هم‌اکنون 11 ميليون و 994 هزار تن کالاي اساسي از بنادر کشور حمل شده است، اظهار کرد: اولويت نخست حمل کالا از بندر امام‌خميني بوده که بعد از مصوبه شوراي عالي ترابري که مقرر شد سازمان راهداري روزانه 2500 ناوگان به بندر امام (ره) نفرستد که هم اکنون حدود 2700 دستگاه کاميون به بندر امام تردد دارد.

وي با اعلام اين‌که روزانه 4 هزار دستگاه از کل بنادر کشور در حال تردد است، افزود: در بندر چابهار با توجه به ظرفيت کم انبار کالاهاي اساسي در محوطه بعضي از کالاها دپو شده است که مقرر شده تا طي هفته جاري با 6 استاني که کالاهاي اساسي آنها از اين بندر حمل مي‌شود نشستي برگزار کنيم و نسبت به اعزام ناوگان جاده‌اي کمکي به بندر چابهار اقدام مناسبي انجام بدهيم تا هرچه سريعتر 109 هزار تن کالاي دپو شده از بندر شهيد بهشتي چابهار تخليه شود.

وي با اشاره به اين‌که روند خروجي نسبت به ورودي از بنادر رشد قابل‌توجهي داشته است، تصريح کرد: بندر شهيد بهشتي چابهار از ابتداي سال نزديک به 2 ميليون تن جابه جايي کالا داشته است که 703 هزار تن کالاي اساسي گندم بوده و مابقي کالاهاي متفرقه بوده است. اميدوار هستيم با کارهايي که در حال انجام است و مشوق‌هايي که براي رانندگان در موضوعات لاستيک و روغن در نظر گرفته‌ايم اين روند روز به روز افزايش داشته باشد.

معاون وزير راه و شهرسازي با اشاره به کاهش چشمگير معطلي رانندگان، ادامه داد: انبارش در بندر شهيد رجايي و بندر امام (ره) وضيعت مناسب است اما در بندر چابهار با توجه به اينکه بندر تازه تاسيس است اقدامات خوبي آغاز شده است. موضوع سيلوي 100 هزارتني، انبارهايي که توسط بخش خصوصي سرمايه‌گذاري مي‌شود اين اقدامات کمک مي‌کند تا در سال‌هاي آتي در بخش جابه‌جايي کالاهاي اساسي از بندر چابهار مشکلي نداشته باشيم.

اماني با اعلام اين‌که کالاي اساسي دپو شده در بنادر حدود 2 ميليون تن است،‌ گفت: از اين ميزان 1.4 ميليون تن در بندر امام (ره) و مابقي در ساير بنادر است. سازمان راهداري تعهد کرده است تا ظرف يک ماه و نيم آينده اين 2 ميليون تن کالا حمل شود.

وي افزود: روزانه تقريبا 92 هزار تن کالا حمل مي‌شود .مقرر است تا اين رقم به روزانه 100 هزار تن برسد. هم اکنون نزديک به 4 هزار کاميون روزانه کالاي اساسي را از بنادر امام(ره)، شهيدرجايي، چابهار، اميرآباد، نوشهر، فريدون کنار، و بندر انزلي حمل مي‌کنند که   در تلاش هستيم تا ناوگان جاده اي از 4 هزار کاميون به 5 هزار کاميون در روز براي حمل کالاهاي اساسي ارتقا بدهيم. 

وي يادآور شد: با توجه به فرمايشان رهبر معظم انقلاب در موضوع تعامل با کشورهاي و تاکيد رياست جمهوري مبني بر جهش صادرات کالاهاي غيرنفتي، يکي از مباحثي که سازمان راهداري دنبال مي کند ساماندهي پايانه هاي مرزي است.  95 درصد در اين خصوص رشد داشتيم که نويد دهنده اقداماتي خوبي است که در پايانه‌ها انجام شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar