باشگاه خبرنگاران/ قيمت سيمان در بازار کاهشي شده و از حدود ۸۰ هزار تومان به حدود ۴۰ هزار تومان رسيده است، اما هنوز تا ۲۵ هزار توماني آقاي وزير فاصله زيادي دارد.

بعد از ماه‌ها بالاخره قيمت سيمان روند نزولي به خود گرفت. بررسي‌هاي ميداني ما نشان مي‌دهد قيمت هر کيسه سيمان که براي مدتي در بازار آزاد به ۱۰۰ هزار تومان هم رسيده بود امروز در حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان داد و ستد مي‌شود، اين به معناي ايجاد اُفت ۵۰ درصدي در قيمت بازاري اين محصول است و کاهش قيمت چشمگيري محسوب مي‌شود، اما اين رقم هنوز فاصله زيادي تا رقم اعلامي توسط وزير صمت دارد.


سيدرضا فاطمي امين وزير صنعت، معدن و تجارت با اشاره به نشست صبح روز يکشنبه ۲۱ شهريور خود با جمعي از نمايندگان به رياست علي نيکزاد نائب رئيس مجلس در خصوص موضوع تنظيم بازار سيمان، فولاد و کالا‌هاي اساسي که در کميسيون تلفيق مجلس برگزار شد، گفت: در اين نشست گزارشي درباره اقدامات صورت گرفته در حوزه‌هاي بازار سيمان و فولاد ارائه شد.
ممنوعيت فروش سيمان در بورس بازار را ملتهب کرد
وزير صنعت، معدن و تجارت تصريح کرد: طبق قولي که در زمان رأي اعتماد به نمايندگان ملت داده شد، خوشبختانه قيمت سيمان به نرخ پيش از قطعي برق بازگشت و قيمت آن در بورس به کيسه‌اي ۲۵ هزار تومان رسيد.

او افزود: اين درحالي است که بسياري معتقد بودند وقتي نرخ کالايي در ايران بالا مي‎‌رود، ديگر پايين نخواهد آمد، اما اين اتفاق خوشايند رخ داد.

بررسي‌هاي ميداني ما از بازار از بهبود شرايط توليد و فراواني سيمان در بازار خبر مي‌دهد، اما فاصله زيادي با آنچه که پيش از اين در کشور وجود داشت دارد. چند ماه است که بازار سيمان از حدود ۲۵ هزار تومان در روند افزايش قيمت قرار گرفت و حالا  رو به کاهش قيمت حرکت مي‌کند. اين موضوع از نظر بسياري از کارشناسان و‌ مسئولان نتيجه ممنوعيت خريد و فروش خارج از بورس سيمان است. اين ممنوعيت از حدود ۲ هفته پيش و توسط معاونت معدني وزارت صمت به واحد‌هاي تولدي ابلاغ شد.

اسد الله کشاورز، معاون امور معادن و صنايع معدني وزارت صمت در تاريخ ۶ شهريور امسال و در ابلاغيه‌اي هر گونه خريد و عرضه سيمان خارج از بورس کالا را ممنوع اعلام کرد.

وي به روساي سازمان صنعت و معدن و تجارت ۳۱ استان و جنوب کرمان، اعلام کرد که هر گونه خريد و عرضه سيمان خارج از بورس کالا ممنوع بوده و تمام واحد‌هاي توليدکننده سيماني که تاکنون در بورس پذيرش نشده اند بايد ظرف دو هفته در بورس پذيرش و اقدام به عرضه محصول کنند؛ براساس اين ابلاغيه تمام مصرف کنندگان سيمان سراسر کشور نيز بايد ظرف دو هفته اقدام به اخذ کد بورسي کنند. 

روح‌الله ايزدخواه عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس هم در گفت و گو با خبرنگار حوزه صنعت، تجارت و کشاورزي باشگاه خبرنگاران جوان تصريح کرد: عرضه سيمان در بورس کالا راهکار شفافيت و رسيدن به بازاري آرام است. مردم در حوزه سيمان به چشم ديدند که عرضه سيمان در بورس کالا در نهايت منجر به کاهش دلالي در اين حوزه و کاهش چشمگير قيمت‌ها بود.
 
البته هنوز هم سيماني که با نرخ ۵۰ هزار تومان در بازار آزاد فروخته مي شود، در بازار سرمايه و بورس کالا حدود ۲۵ هزار توان قيمت دارد و اين به معناي آن است که اختلاف دو برابري بازار و بورس به جيب واسطه هاي فروش و‌ دلال‌ها مي‌رود. 

محمدرضا رضايي کوچي رئيس کميسيون عمران مجلس در حاشيه نمايشگاه صنعت ساختمان با بيان اينکه نرخ تعيين شده براي سيمان در جلسه با وزير صمت کيسه‌اي زير ۳۰ هزار تومان است، گفت: قيمت‌هاي فعلي بازار کاذب است و دلالان دخالت کرده‌اند.

رئيس کميسيون عمران مجلس يادآور شد: در بازديدي که از بيست و يکمين نمايشگاه صنعت ساختمان داشتم، شاهد وجود ظرفيت‌هاي بسيار زياد در حوزه بخش خصوصي بودم که مي‌توانيم با استفاده از اين ظرفيت توليد را در اين بخش افزايش دهيم.

ساخت يک ميليون مسکن دور از انتظار نيست
 
رضائي کوچي با بيان اينکه تلاش مي‌کنيم با همکاري دولت، بازار سيمان و مصالح ساختماني را کنترل کنيم و قيمت هر پاکت سيمان را به زير ۳۰ هزار تومان برسانيم و قيمت تمام شده مسکن را هم به تعادل مي‌رسانيم، افزود: با وجود ۵۰۰ هزار مهندس ساختمان در کشور،  تسهيلات بانکي و زمين‌هاي موجود در شهرها، ساخت يک ميليون مسکن دور از ذهن نيست.

به دليل وجود همين دلالي‌ها واسطه گري‌ها است که حتي عرضه در بازار شفافي مثل بورس هم نياز به نظارت و رسيدگي دارد؛ بورس کالا هم در صورتي که مديريت مناسبي بر آن وجود نداشته باشد با مشکل مواجه خواهد شد و نظارت مناسب مي‌تواند راهکار کنترل اين مشکل باشد.

کاهش ۳۰ درصدي نرخ سيمان

پناهي زاده معاون معدني خانه صنعت و معدن ايران در گفت و گو با خبرنگار صنعت تجارت و کشاورزي گروه اقتصادي باشگاه خبرنگاران جوان، علت کاهش نرخ سيمان را نظارت مناسب بر بازار دانست و گفت: با توجه به اقدامات مناسبي که توسط وزارت صمت انجام شد و نظارت معاون قضايي دادستاني کشور بر خريداران سيمان از بورس کالا شاهد بهبود وضعيت در اين بازار بوديم.
 
او‌ تصريح کرد: در چند روز نرخ سيمان بيش از ۳۰ درصد کاهش پيدا کرد و اين نتيجه بررسي خريداران سيمان از بورس کالا و محل مصرف آن بود که در نهايت به کوتاه شدن دست دلال‌ها و رسيدن سيمان به دست مصرف کنندگان واقعي را به همراه داشت.
 
به نظر مي‌رسد اين کوتاه شدن دست دلال‌ها به کام مصرف کنندگان واقعي هم خوش آمده و از خريد از بورس کالا استقبال کرده‌اند؛ برخي از آمار‌هاي اعلامي از ثبت نام چند ميليون نفري براي خريد سيمان از بورس خبر مي‌دهند و اين مي‌تواند مهر تاييدي بر استقبال مصرف کنندکان از عرضه سيمان در بورس باشد. اتفاقات اخير نشان داد که عرضه سيمان در بورس کالا هم نياز به نظارت و گاهي نياز به اصلاح شيوه عرضه داريم، اما بهترين راه براي داشتن بازاري شفاف و با ثبات است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar