خبرآنلاين/ يک فعال اقتصادي در حوزه انرژي گفت: دولت‌ها در ايران هيچ گاه به دنبال ايجاد اقتصاد مبتني بر عرضه و تقاضا و ايجاد ثروت نبوده‌اند .


حميدرضا صالحي افزود: ايران رتبه اول پرداخت يارانه انرژي در جهان را داراست و سالانه نزديک به ۶ ميليارد دلار يارانه انرژي پرداخت مي شود.

وي گفت: از زمان شکل گيري دولت مدرن در ايران ما با اين مشکل مواجه بوده‌ايم ؛ اينکه دولت‌ها نفت مي فروختند و در بودجه مي گذاشتند و از سوي ديگر نرخ‌ها را پايين نگاه مي‎داشتند تا صنايع و مردم از يارانه بهره ببرند.

اين فعال اقتصادي ادامه داد: طبيعي است اين وضعيت قابل دوام نيست، تا زماني که امکان داشت، دولتها قيمت دلار را پايين نگه مي‌داشتند و در نتيجه خريد مردم بيشتر بود اما طبيعي است تغيير شرايط و تحريم سبب تغيير وضعيت مي شود.

وي با اشاره به تجربه دولت هستم گفت: در اين دولت وقتي قيمت ها واقعي و ارز تک نرخي شد، در کنار اشتغال ۶۵۰ هزار نفري تورم تک نرخي شد و نرخ ارز تثبيت گرديد اما در دولت نهم و دهم با افزايش درآمد نفتي، پول‎هاي نفتي به اقتصاد پمپاژ شد و سياستهاي غلطي پيگيري گرديد.

 وي با انتقاد از نرخ پايين مشارکت اقتصادي در ايران گفت: در شرايطي که بخش بزرگي از جمعيت ايران يارانه بگير هستند، از هر ۱۰۰ ايراني، ۳۷ نفر در اقتصاد مشارکت دارند. وقتي شما نفت و انرژي را ارزان مي دهيد اجازه رقابت پذيري در اقتصاد را صادر نمي‎کنيد و در نتيجه شکاف طبقاتي بين فقير و غني افزايش مي‌يابد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar