خبرآنلاين/ رصد بازار مسکن در شمال کشور حاکي از رشد متوسط قيمت ويلا به ۲ ميليارد تومان است و اين اتفاق در حالي مي افتد که قدرت خريد ساکنان بومي اين شهرها بسيار کمتر از اين ارقام است.


امروزه بيشتر افرادي که به دنبال خريد ويلا در شمال و يا ساخت آن هستند با هدف سرمايه گذاري در شمال اقدام به اين کار مي کنند و اين امر خود منجر به رشد ميانگين قيمت مسکن در شهرهاي شمالي کشور شده است.

به عبارت ديگر خروج نقدينگي از پايتخت براي ساخت و ساز در شهرهاي شمالي کشور ميانگين قيمت مسکن در اين شهرها را به گونه اي بالا برده است که ساکنان بومي آن قدرت خريد مسکن خود را دراين شهرها از دست داده اند.

خريد ويلا در شهرهاي شمالي کشور حداقل ۷۵۰ ميليون تومان پول مي خواهد؛ ويلا ۲۰۰ متري در منطقه محمود آباد در حال حاضر يک ميليارد و ۵۰۰ ميليون تومان قيمت خورده است.

در اين ميان اما سقف مشخصي براي قيمت ويلا در شهرهاي شمالي مشخص نشده است و هر چه امکانات ويلا بيشتر باشد و موقعيت مکاني آن خاص تر قيمت آن بيشتر خواهد شد؛ در حال حاضر يک ويلا ۳۰۸ متري در منطقه تکابن ۹ ميليارد تومان قيمت خورده است.

اما آنچه منجر به سر به فلک کشيدن قيمت ويلا در شهرهاي شمالي خواهد شد، قرار گرفتن آنها در محدوده شهرک هاي دريايي است؛ در حال حاضر يک ويلا ۴۰۰ متري در يکي از شهرک هاي شهر نور ۱۳ ميليارد و ۵۰۰ ميليون تومان قيمت خورده است.

شهرک سازي در محدوده درياي خزر پديده تازه اي است که در يک دهه اخير رواج يافته است؛ ساخت و ساز شهرک در محدوده دريا نظر قشر خاصي از مردم کشور را به اين مناطق جلب کرده است و ميانگين قيمت مسکن در اين مناطق را تا متري ۳۰ ميليون تومان بالا برده است و اين اتفاق در حالي رخ داده است که شهرک سازي دسترسي به دريا را براي عموم مردم و ساکنان شهرهاي شمالي سخت کرده است.

قيمت روز برخي از ويلاهاي مناطق شمالي در جدول زير آمده است:

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar