فارس/ بازار سرمايه در هفته سوم شهريور پس از 12 هفته رشد، بالاخره نزولي شد تا روند خروج پول حقيقي از بازار سرمايه روند تندتري به خود ببيند.

بورس  در هفته‌هاي اخير روند متعادل و صعودي خود را کنار گذاشته و يک روند نوساني را در پيش گرفته است. اين مساله سبب ايجاد نگراني براي سهامداران حقيقي شده و افزايش خروج پول از بازار سرمايه يکي از نشانه‌هاي اين نگراني بوده است.

بازار سرمايه پس از 12 هفته رشد، در هفته سوم شهريور با کاهش در شاخص کل و شاخص کل هم‌وزن مواجه شد، تا روند صعودي بورس به فراموشي سپرده شود.

همين مساله سهامداران حقيقي بورس را مجاب کرده است تا فعلا دست از معامله برداشته و روند خروج پول سرعت بيشتري بگيرد.

حرکت همزمان شاخص کل و شاخص کل بورس به صورت همزمان نشان مي دهد، علاوه بر ليدرهاي بازار، سهم هاي کوچک نيز روند مشابه نمادهاي شاخص ساز داشته و همين مساله سبب شده تا کل بازار سرمايه در هفته سوم شهريور روندي يکپارچه نزولي به خود بگيرد.

برخي از کارشناسان معتقدند، در هفته آخر شهريور ماه (هفته آينده) با توجه به اتمام زمان تسويه حساب اعتباري کارگزاري ‌ها به نظر مي ‌رسد کم کم بايد شاهد پايان فروش ‌ها و همچنين شروع و خريد‌هاي بالا توسط فعالين بازار باشيم که اين خريد‌ها در هفته اول مهر نيز مي تواند ادامه داشته باشد.

کاهش شاخص کل بورس پس از 12 هفته

بورس در هفته سوم شهريور فراز و نشيب زيادي داشت. در ابتداي هفته تا يک ميليون و 530 هزار واحد بالا رفت و در ميانه هفته تا رقم يک ميليون و 475 هزار واحد پائين رفت. يعني فاصله قله و قعر شاخص در هفته گذشته 55 هزار واحد بود.

شاخص کل بورس در هفته گذشته با کاهش تقريبا 38 هزار واحدي مواجه شد و همين مساله باعث افت 2.5 درصدي اين شاخص نسبت به آخرين روز کاري هفته پيش از آن شد.

پيشي گرفتن شاخص کل هموزن در منفي‌ها

در هفته سوم شهريور شاخص کل هم ‌وزن نيز سقوط کرد و در پايان هفته نسبت به هفته پيشين 15 هزار و 639 واحد پائين ‌تر ايستاد و به رقم 450 هزار و 459 واحد رسيد.

شاخص کل هموزن با بازدهي منفي 3.35 درصدي در هفته گذشته پايين تر از هفته هاي گذشته قرار گرفت. همين مساله سبب شده است، برخي از تحليلگران ورود بورس به فاز منفي را تائيد کرده و روند اصلاحي بازار سرمايه در يک ماه آينده را پيش بيني کنند.

 افزايش ميانگين ارزش معاملات و کاهش ارزش معاملات خرد

ميانگين ارزش کل معاملات در هفته سوم شهريور، 26 هزار و 334 تومان بود که نسبت به رقم 21 هزار و 291 ميلياردي هفته پيشين، رشد 23 درصدي داشته است. کمترين رقم ارزش معاملات کل در روز سه شنبه بود که ارزشي معادل 16 هزار و 863 ميليارد تومان داشت و بالاترين رقم هفته روز چهارشنبه محقق شد که به رقم 36 هزار و 431 ميليارد تومان بالغ شد.

در اين هفته، ميانگين ارزش معاملات خرد بورس 6 هزار و 489 ميليارد تومان بود که نسبت به رقم 9 هزار و 137 ميلياردي هفته پيشين، افت 28 درصدي داشته است.  بالاترين رقم هفته 7 هزار و 537 ميليارد تومان بود که در روز شنبه ثبت شد و پايين‌ ترين رقم نيز به روز چهار‌شنبه برمي‌گردد که 5 هزار و 696 ميليارد تومان بود که کمترين رقم در 28 روز کاري گذشته از 12 مرداد ماه به اين سو است.

افزايش 193 درصدي صف‌هاي فروش و رشد 50 درصدي صف هاي خريد

ميانگين ارزش صف‌ هاي فروش در هفته اخير 223 ميليارد تومان بود که از ميانگين هفته‌ پيشين 147 ميليارد تومان بيشتر بود و رشد 193 درصدي داشته است. بالاترين رقم هفته 588 ميليارد تومان بود که در روز يکشنبه ثبت شد و پايين ‌ترين رقم به روز ‌‌‌سه‌ شنبه برمي‌گردد که 19 ميليارد تومان بود.

ميانگين ارزش صف ‌هاي خريد در هفته گذشته هزار و 52 ميليارد تومان بود که از ميانگين هفته گذشته 351 ميليارد تومان بيشتر بود. به عبارت ديگر، در اين هفته، ميانگين ارزش صف‌هاي خريد 50 درصد افزايش يافته است.

بالاترين رقم هفته هزار و 327 ميليارد تومان بود که در روز سه ‌شنبه ثبت شد و پايين ‌ترين رقم به روز شنبه برمي‌ گردد که 827 ميليارد تومان بود.

رشد خروج پول حقيقي

در هفته گذشته در 4 روز کاري شاهد خروج پول حقيقي بوديم و تنها در روز سه‌ شنبه خالص تغيير مالکيت حقوقي به حقيقي بازار به ميزان 309 ميليار تومان مثبت شد.

در مجموع کل هفته 2 هزار و 493 ميليارد تومان پول حقيقي از بورس خارج شد و ميانگين هفته خروج پول حقيقي 505 ميليارد تومان بود.

شاخص کل بورس در يک ماه گذشته دو بار بر روي عدد 1 ميليون 470 هزار واحدي حمايت شده است. در صورتي که اين حمايت در هفته آينده نيز ادامه داشته باشد، مي‌توان اميدوار بود که بورس روند صعودي را دنبال کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar