ايسنا/ نفت روز جمعه در پي احيا شدن ميزان بيشتري از توليد خليج مکزيکوي آمريکا کاهش قيمت پيدا کرد اما هر دو شاخص در مسير ثبت رشد هفتگي بيش از سه درصد قرار دارند.

بهاي معاملات نفت برنت با ۳۵ سنت معادل ۰.۵ درصد کاهش، به ۷۵ دلار و ۳۲ سنت در هر بشکه رسيد و رشد ۲۱ سنتي روز پنج شنبه را از دست داد.

بهاي معاملات وست تگزاس اينترمديت آمريکا با ۴۲ سنت معادل ۰.۶ درصد کاهش، به ۷۲ دلار و ۱۹ سنت در هر بشکه رسيد. شاخص نفت آمريکا روز گذشته بدون تغيير بسته شده بود.

ادوارد مويا، تحليلگر ارشد شرکت OANDA در اين باره گفت: قيمت نفت پس از بازگشت تدريجي توليد نفت آمريکا و عادي نشدن مصرف سوخت در آسيا در شرايطي که بعضي از کشورها همچنان با شيوع واريانت دلتا در کشمکش هستند، اندکي ضعيف شده است. اما با وجود ضعفي که در سراسر بازارهاي کالا مشاهده مي شود و ناشي از قوي شدن ارزش دلار آمريکاست، قيمتهاي نفت هفته خوبي ديگري را پشت سر مي گذارند.

هر دو شاخص در مسير ثبت بيش از سه درصد رشد هفتگي قرار دارند. احياي تدريجي توليد خليج مکزيکو پس از طوفان قدرتمند آيدا که به تاسيسات نفتي منطقه در اوت خسارت زد و پس از عبور طوفان گرمسيري نيکلاس در هفته جاري از قيمتها پشتيباني کرد.

دلار روز جمعه به بالاترين حد سه هفته اخير صعود کرد و قيمت نفت را براي واردکنندگان گرانتر کرد.

تا روز پنج شنبه پس از گذشت دو هفته و نيم از وقوع طوفان آيدا، ۲۸ درصد از توليد نفت خليج مکزيکوي آمريکا همچنان متوقف مانده بود.

آمار مقدمات اداره اطلاعات انرژي آمريکا نشان داد صادرات نفت آمريکا در سپتامبر به ۲.۳۴ تا ۲.۶۲ ميليون بشکه در روز در مقايسه با سه ميليون بشکه در روز در اواخر اوت کاهش پيدا کرده است.

بر اساس گزارش رويترز، آمار سازمان JODI هم نشان داد صادرات نفت عربستان سعودي در ژوييه به بالاترين ميزان از ژانويه صعود کرده و اين کشور در ژوييه ۶.۳۲۷ ميليون بشکه در روز نفت صادر کرده است. مجموعا صادرات عربستان سعودي شامل فرآورده هاي نفتي به ۶.۶۵ ميليون بشکه در روز رسيد. اين افزايش در راستاي توافق ژوييه اعضاي اوپک پلاس براي تسهيل محدوديت توليد حاصل شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar