ايسنا/ نرخ تورم کشورهاي اروپايي به اوج دو سال اخير رسيد.

 نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه يورو در دوازده ماه منتهي به آگوست با ۰.۸ درصد افزايش نسبت به رقم مشابه منتهي به ماه قبل به ۳.۰ درصد رسيد تا نرخ تورم مجددا از سطح دو درصدي هدف‌گذاري شده توسط بانک مرکزي اين منطقه فاصله گيرد. در سطح اتحاديه اروپا اين نرخ به طور متوسط ۳.۲ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۷ درصد بيشتر شده است.

در مقايسه با ماه قبل، نرخ تورم در يک کشور کاهش و در ۲۵ کشور افزايش داشته است. همچنين يک کشور نيز هيچ افزايش تورمي را تجربه نکرده است.  

انرژي با تورم ۱.۴۴ درصدي و خدمات با تورم ۰.۴۳ درصدي و تنباکو با تورم ۰.۴۵ درصدي پيشتاز گروه هاي مختلف بوده اند و کالاهاي صنعتي نيز با تورم ۰.۶۵ درصدي بيشترين تاثير را در کاهش تورم داشته است. تورم بخش مواد غذايي و نوشيدني نيز طي اين مدت ۰.۴۱ درصد بوده است.

در بين کشورهاي عضو منطقه يورو، بالاترين تورم مربوط به لهستان با ۵.۰۵ درصد بوده است و پس از اين کشور نيز ليتواني با ۵.۰۴ درصد و استوني با ۵.۰۳ درصد قرار دارند. از طرف ديگر کمترين تورم ثبت شده مربوط به مالت با ۰.۴ درصد بوده است و پس از اين کشور، يونان با ۱.۲ درصد و پرتغال با مثبت ۱.۳ درصد قرار دارند.

از طرف ديگر طي اين مدت نرخ تورم در بلژيک ۴.۷ درصد، آلمان ۳.۴ درصد،  فرانسه ۲.۴ درصد و در اسپانيا ۳.۳ درصد اندازه گيري شده است. در بين کشورهايي که عضو اتحاديه اروپا نيستند نيز تورم نروژ طي اين مدت ۳.۸ درصد و سوييس ۰.۸ درصد اندازه گيري شده است.  

منطقه يورو شامل ۱۹ کشور بلژيک، آلمان، استوني، ايرلند، يونان، اسپانيا، فرانسه، ايتاليا، قبرس، لتوني، ليتواني، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتريش، پرتغال، اسلووني، اسلواکي و فنلاند است که از يورو به عنوان واحد پولي خود استفاده مي‌کنند. اتحاديه اروپا نيز داراي ۲۷ عضو است که شامل ۱۹ کشور عضو منطقه يورو به علاوه  بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسي، جمهوري چک و روماني است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar