ايسنا/انتشار اخبار مبتني بر افزايش تورم کشورهاي مختلف باعث ريزش شاخص هاي بورسي در اروپا و آمريکا شد.

مرکز آمار اتحاديه اروپا اعلام کرد متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه يورو در دوازده ماه منتهي به آگوست با ۰.۸ درصد افزايش نسبت به رقم مشابه منتهي به ماه قبل به ۳.۰ درصد رسيد تا نرخ تورم مجددا از سطح دو درصدي هدف‌گذاري شده توسط بانک مرکزي اين منطقه فاصله گيرد. در سطح اتحاديه اروپا اين نرخ به طور متوسط ۳.۲ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۷ درصد بيشتر شده است. در مقايسه با ماه قبل، نرخ تورم در يک کشور کاهش و در ۲۵ کشور افزايش داشته است.
با توجه به اثبات کارايي واکسن در کاهش مرگ و مير کرونايي، بسياري از شرکت ها در جهان کارکنان خود را به واکسيناسيون ترغيب مي کنند و اين کار هم از طريق تشويق و هم تنبيه در حال اجراست. پيش بيني مي شود گزارشات فصلي سود و زيان شرکت هاي بزرگ بورسي بيانگر رشد خوبي در سودآوري آن ها باشد. بسياري از شرکت ها تصميم گرفته اند کارکنان خود را در ماه هاي پاياني سال جاري براي بازگشت حضوري به محيط کار فرا بخوانند.  
تورم کشورهاي اروپايي کماکان در مسير صعودي حرکت مي کند و اين مساله نگراني ها در خصوص کاهش سريع تورم را کمرنگ کرده است. نرخ نهايي تورم فرانسه در ۱۲ ماه منتهي به آگوست با ۰.۷ درصد افزايش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۱.۹ درصد رسيد که اين نرخ تورم، بالاترين تورم ثبت شده اين کشور در ۳۰ ماه اخير بوده است. مهم‌ترين عامل افزايشي نرخ تورم طي اين مدت مربوط به بخش انرژي بوده که در آن تورم  به ۱۲.۷ درصد افزايش يافته است.
پس از هشت ماه افزايش متوالي نرخ تورم، دفتر آمار آمريکا اعلام کرد متوسط نرخ تورم بزرگ‌ترين اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهي به آگوست با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به دوره مشابه منتهي به ماه قبل به سطح ۵.۳ درصد رسيد. اين نرخ تورم که ۰.۱ درصد کمتر از نرخ مورد انتظار قبلي و کمترين سطح تورمي ثبت شده در آمريکا در سه ماه اخير بوده است. بالا رفتن نرخ تورم آمريکا در ماه هاي اخير از جمله نگراني هاي اصلي معامله گران در بازارهاي جهاني بوده است.
وزارت خزانه داري آمريکا اعلام کرد کسري بودجه اين کشور در آگوست به ۱۷۱ ميليارد دلار رسيده که اين رقم، ۲۹ ميليارد دلار کمتر از ماه قبل و دو ميليارد دلار کمتر از چيزي بوده است که پيشتر تصور مي شد.  با از سرگيري بخش بزرگي از فعاليت هاي اقتصادي، درآمدهاي مالياتي دولت رو به افزايش است و اين مساله در کاهش کسري بودجه حتي در شرايطي که دولت مجبور به حفظ بخش بزرگي از مخارج خود به دليل کرونا است، تاثير زيادي در کمتر شدن کسري بودجه داشته است.  

پس از چندين هفته تنش زايي، جو بايدن- رييس جمهور آمريکا- در گفتگوي تلفني با شي جين پينگ- همتاي چيني- بر ضرورت تداوم گفتگوها بين دو طرف تاکيد کرد. از زمان دولت ترامپ و اقدامات تنبيهي متقابل دو طرف عليه يکديگر در حوزه تجاري که به جنگ تعرفه ها معروف شد، مناقشات دو کشور با توجه به سهم قابل توجهشان از اقتصاد جهاني تاثير غير قابل انکاري روي عملکرد بازارهاي مالي داشت و اميد مي رود تلطيف فضاي روابط دو طرف تا حدي نگراني ها را کاهش دهد.  
 با بيشتر شدن شانس تصويب لايحه حمايتي يک تريليون دلاري، نگراني ها از پيامدهاي تصويب اين لايحه با توجه به اينکه دولت بايدن پيشتر ۳.۵ تريليون دلار در چند مرحله به اقتصاد تزريق کرده بود باعث افزايش نگراني فعالان بازار از سخت تر شدن کار بانک مرکزي آمريکا براي مهار تورم و همچنين کاهش رشد اقتصادي شده است. تحليل گران بانک جي پي مورگان در گزارشي، برآورد خود از رشد اقتصادي آمريکا در سه ماهه سوم سال را به ۲.۹ درصد کاهش دادند.  
نرخ بيکاري بزرگ ترين اقتصاد جهان تا پايان ماه آگوست باز هم کاهشي شد و رقم ۵.۲ درصد را ثبت کرد. اين نرخ بيکاري، کمترين نرخ بيکاري اين کشور در ۲۶ ماه اخير است. از آوريل پارسال که نرخ بيکاري آمريکا با رسيدن به ۱۴.۸ درصد رکوردشکني کرد، روند نزولي نرخ بيکاري آمريکا ادامه داشته است. طي اين مدت شمار بيکاران با تغييري محسوس نسبت به ماه قبل به هشت ميليون و ۳۸۰ هزار نفر کاهش پيدا کرد يعني اين رقم ۳۱۸ هزار نفر کمتر شده است.

تاکنون بيش از ۲۲۸ ميليون و ۱۸۰ هزار و ۵۷۲ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در اين بين چهار ميليون و ۶۸۹ هزار و ۷۲۷ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بين کشورهاي مختلف، بالاترين تلفات مربوط به آمريکا با ۶۸۹ هزار و ۴۲۹ نفر، برزيل با ۵۸۹ هزار و ۲۷۷ نفر، هند با ۴۴۴ هزار و ۴۳۱ نفر، مکزيک با ۲۷۰ هزار و ۳۴۶ نفر و پرو با ۱۹۸ هزار و ۸۹۱ نفر بوده است.

يوکيو ايشيزوکي - کارشناس ارشد سرمايه گذاري در موسسه دايوا سکيوريتيز - گفت: نرخ توم در بيشتر کشورهاي جهان کماکان مايه نگراني است چرا که کار بانک هاي مرکزي را براي اجراي دلخواه سياست هاي جديد پس از دوره کرونا دشوار مي کند. در آمريکا شاهد آن بوده ايم که تورم براي مدت طولاني بالاي چهار درصد باقي مانده است و اين در صورت تداوم مي تواند منجر به ايجاد چسبندگي قيمت اقلام ضروري شود که به نوبه خود منجر به دشوارتر شدن کاهش نرخ تورم مي شود.  

بورس آمريکا
در وال استريت همه شاخص ها ريزشي بودند؛ تا جايي که هر سه شاخص اصلي بورسي در سطح پايينتري از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ايدانستريال اوريج» با ۰.۴۸ درصد ريزش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۵۸۴.۶۲ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پي ۵۰۰» با ۰.۹۱ درصد کاهش تا سطح ۴۴۳۳.۹۲ واحدي پايين رفت و ديگر شاخص مهم بورسي آمريکا يعني «نزدک کامپوزيت» با ۰.۹۱ درصد کاهش در سطح ۱۵ هزار و ۴۳.۹۷ واحدي بسته شد.

بورس‌هاي اروپايي
در معاملات بازارهاي بورس در اروپا، شاخص "فوتسي ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۹۰ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۹۶۳.۶۴ واحد بسته شد.  شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با ريزش ۱.۰۳ درصدي و ايستادن در سطح ۱۵ هزار و ۴۹۰.۱۷ واحدي به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاريس با عقبگرد ۰.۷۹ درصدي در سطح ۶۵۷۰.۹۰ واحد بسته شد. در مادريد شاخص "ايبکس ۳۵" ۰.۳۱ درصد بالا رفت و به ۸۷۶۰.۹۰ واحد رسيد.

بورس‌هاي آسيايي
در معاملات بورس‌هاي آسيا، شاخص‌ها عملکرد خوبي داشتند؛ تا جايي که شاخص "نيک کي ۲۲۵" بورس توکيو ژاپن با صعود ۰.۵۸ درصدي تا سطح ۳۰ هزار و ۵۰۰.۰۵ واحدي بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ‌کنگ ۱.۰۳ درصد بالا رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۹۲۰.۷۶ واحد بسته شد.

در چين شاخص "شانگهاي  کامپوزيت" صعود ۱.۰۰ درصدي را تجربه کرد و در سطح ۴۸۵۵.۹۲ واحد بسته شد. در استراليا شاخص "اس اند پي اس اند ايکس ۲۰۰" بورس سيدني با ۰.۷۶ درصد ريزش و ايستادن در سطح ۷۴۰۳.۷۲ واحدي به کار خود خاتمه داد. در بين ديگر شاخص‌هاي مهم آسيايي، شاخص " تاپيکس" ژاپن صعودي بود. (معيار محاسبه تغييرات قيمتي، ساعت پاياني معاملات روزانه بورس نيويورک بوده است.)

نفت
در بازار طلاي سياه روند قيمت‌ها نزولي بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اينتر مديت" با ۰.۹۱ درصد کاهش به ۷۱.۹۵ دلار رسيد و نفت خام برنت درياي شمال با ريزش ۰.۴۴ درصدي به ازاي ۷۵.۳۴ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره
همچنين در بازار فلزات گران‌بها، بهاي هر اونس طلا با کاهش ۰.۷۱ درصدي نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۵۲.۵۱ دلار معامله شد. هر اونس نقره با ريزش ۰.۸۳ درصدي به ازاي ۲۲.۳۸ دلار مبادله شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar