ايرنا/رييس اتاق بازرگاني مشترک ايران و چين با اشاره به عضويت قدرت‌هاي اقتصادي جهاني و منطقه‌اي در سازمان همکاري‌هاي شانگهاي، گفت: عضويت ايران در اين سازمان،  فرصت‌هاي خوبي را براي توسعه مبادلات تجاري و افزايش صادرات فراهم مي‌کند.

ايران ديروز (۲۶ شهريورماه) در جريان نشست سران سازمان همکاري‌هاي شانگهاي با موافقت همه اعضاء، نهمين عضو دائم اين سازمان شد. عضويت ايران در اين سازمان، علاوه بر دستاوردهاي سياسي و امنيتي، فرصت‌هاي اقتصادي گسترده اي را نيز پيش روي فعالان اقتصادي کشورمان قرار مي‌دهد و مسير مبادلات تجاري با کشورهاي عضو را تسهيل مي کند.
بر همين اساس، رييس اتاق بازرگاني مشترک ايران و چين روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي با بيان اينکه پيمان شانگهاي در آغاز بر مبناي مبارزه عليه تروريسم تعريف شد، اظهار داشت: اين سازمان اهداف امنيتي را در منطقه دنبال مي کرد اما همانطور که پيش بيني مي شد با توجه به توان کشورهاي عضو، اين پيمان، نقش اقتصادي پررنگي را بر عهده گرفت.
«مجيدرضا حريري» اضافه کرد: بعد از گذشت حدود دو دهه اکنون سازمان همکاري‌هاي شانگهاي داراي صندوق کنفرانس براي اعطاي وام هاي ارزان و بدون بهره به کشورهاي عضو است که يکي از راه هاي تسهيل گري تجاري محسوب مي‌شود.
وي با بيان اينکه بسياري از همکاري هاي اين سازمان در قالب احياي جاده ابريشم توسعه پيدا کرد، افزود: با استفاده از ظرفيت کشورهاي عضو، برگزاري هر ساله نمايشگاه تجاري در چين برنامه‌ريزي شده تا اعضا بتوانند محصولات خود را به نمايش بگذرانند که ايران نيز طي سال‌هاي اخير مشارکت داشته است.
حريري با بيان اينکه کشورهاي عضو سازمان همکاري‌هاي شانگهاي يک سوم جمعيت جهان را تشکيل مي دهند، تاکيد کرد: دو اقتصاد بزرگ دنيا شامل چين و هند در کنار ايران و روسيه با بيشترين ذخاير گاز و نفت جهان در کنار يکديگر قرار گرفته‌اند که نشان دهنده تجميع قدرت هاي جهان در يک سازمان است.
وي با اشاره به اشتراکات فرهنگي فراوان کشورهاي عضو خاطرنشان کرد: با توجه به‌ تمام پتانسيل‌ها براي همکاري، عضويت دائم ايران در اين سازمان فرصتي براي بهره مندي از مزاياي يک پيمان منطقه اي است
رييس اتاق بازرگاني مشترک ايران و چين تصريح کرد: از ديگر مزيت هاي عضويت ايران در اين پيمان چند جانبه اي شناسايي نقاط ضعف و توسعه روابط براي عضويت در ديگر سازمان ها از جمله سازمان تجارت جهاني است که مي تواند تمريني براي واردات و صادرات بدون تعرفه يا موافقت نامه هاي آزاد و ترجيحي باشد.
به گفته حريري، عضويت دائم ايران در سازمان همکاري‌هاي شانگهاي فرصت خوبي است تا نشانه هاي توسعه تجاري و افزايش صادرات تحقق يابد.
به گزارش ايرنا، در سال ۲۰۰۱ با هدف همکاري‌هاي چندجانبه امنيتي، اقتصادي و فرهنگي، سازمان همکاري‌هاي شانگهاي تشکيل شد. تاکنون کشورهاي هند، قزاقستان، چين، قرقيزستان، پاکستان، روسيه، تاجيکستان و ازبکستان در اين پيمان به عنوان اعضاي اصلي شناخته مي شدن. سه کشور افغانستان، بلاروس و مغولستان به عنوان عضو ناظر و ۶ کشور جمهوري آذربايجان، ارمنستان، پادشاهي کامبوج، نپال، ترکيه و سريلانکا نيز از شرکاي گفت‌وگوي اين سازمان محسوب مي‌شوند. روز جمعه (۲۶ شهريورماه) ايران نيز در بيست و يکمين اجلاس سران اين سازمان به عنوان نهمين عضو رسمي معرفي شد.
سازمان همکاري‌هاي‌ شانگهاي با حدود ۲۵ درصد توليد ناخالص ملي دنيا از جمله معدود سازمان‌هايي با ماهيت هم‌زمان اقتصادي و امنيتي-نظامي است.

بر اساس اعلام گمرک، ميزان تجارت ايران با مجموعه کشورهاي عضو پيمان شانگهاي درسال ۹۹ به ۵۵ ميليون تن کالا به ارزش ۲۸ ميليارد دلار رسيد که سهم صادرات ۴۶ ميليون تن به ارزش ۱۴ ميليارد و ۶۰۰ ميليون دلار و سهم واردات ۹ ميليون تن به ارزش ۱۳ ميليارد و ۴۰۰ ميليون دلار بوده است.
بيشترين حجم تجارت ايران با چين به ارزش ۱۸ ميليارد و ۹۰۰ ميليون دلار است و هند با سه ميليارد و ۴۰۰ ميليون دلار، افغانستان با ۲ ميليارد و ۳۰۰ ميليون دلار، روسيه با يک ميليارد و ۶۰۰ ميليون دلار و پاکستان با يک ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار در رتبه‌هاي بعدي قرار دارند.  

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar