تجارت نيوز/رئيس جمهور گفت: سطح تعاملات اقتصادي، تجاري و علمي ايران و تاجيکستان قابل قبول نيست و بايد تلاش کنيم مناسبات دو کشور در اين زمينه ها به حداکثر ممکن افزايش يابد.

سيد ابراهيم رئيسي، رئيس جمهور صبح امروز شنبه در نشست مشترک هيات هاي عاليرتبه ايران و تاجيکستان خطاب به همتاي تاجيک خود با بيان اينکه روابط دو ملت متکي به دين، فرهنگ، زبان و تاريخ مشترک چند هزار ساله، ريشه دار و عميقا دوستانه است، گفت: اميدوارم سفر به تاجيکستان که اولين سفر خارجي بنده به عنوان رئيس جمهور ايران است، نقطه عطف و فصل نوين همکاري هاي همه جانبه تهران و دوشنبه باشد.

رئيس جمهور از برگزاري مطلوب و موفق بيست و يکمين نشست سران کشورهاي عضو سازمان شانگهاي و ميزباني دولت و رئيس جمهور تاجيکستان قدرداني کرد.
رئيسي با استقبال از پيشنهاد رئيس جمهور تاجيکستان براي افزايش حجم تجارت و انتقال دستاوردهاي فني و مهندسي بخش خصوصي ايران افزود: با نظر جنابعالي موافق هستم که کارگروهي براي بررسي توافقات گذشته دو کشور تشکيل شود تا دلايل عدم اجرا يا اجراي کند برخي از اين تواقفات شناسايي شده و موانع و مشکلات پيش روي آنها رفع شود.
رئيس جمهور با اشاره به اينکه به برکت انقلاب اسلامي توانمندي هاي علمي و فناورانه در ايران پيشرفت شگرفي داشته و امروز ايران را به سطح قابل قبولي از استقلال و اقتدار علمي رسانده است، اظهار کرد: سطح تعاملات اقتصادي، تجاري و علمي دو کشور قابل قبول نيست و بايد تلاش کنيم مناسبات دو کشور در اين زمينه ها به حداکثر ممکن افزايش يابد.

رئيسي با بيان اينکه گسترش روابط با کشورهاي منطقه و همسايه اولويت سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران در دوره جديد است، تصريح کرد: ايران ظرفيت ها و امکانات خود در زمينه حمل و نقل و دسترسي به آب هاي آزاد را در راستاي توسعه همکاري ها و روابط با کشورهاي دوست و همسايه به کار مي گيرد و فعال تر شدن اين ظرفيت ها مي تواند نقش موثري در تعميق دوستي و تقويت تعاملات ايران با کشورهاي منطقه داشته باشد.
رئيس جمهور دربخش ديگري از سخنان خود با اشاره به تحولات افغانستان خاطرنشان کرد: از نظر جمهوري اسلامي ايران تنها راهکار حل و فصل مشکلات افغانستان تشکيل دولتي فراگير و خودداري از دخالت بيگانگان در اين کشور است. افغانستان بايد توسط افغانستاني ها اداره شود و هيچ دولت خارجي نبايد در امور آن مداخله کند.
امامعلي رحمان رئيس جمهور تاجيکستان نيز در اين نشست، سفر رئيس جمهور کشورمان را سفري تاريخي توصيف کرد و گفت: برخورداري مردمان ايران و تاجيکستان از زبان، ارزش ها، فرهنگ و تاريخ مشترک عامل مهمي در تسهيل مسير تقويت روابط دو کشور است.

رئيس جمهور تاجيکستان با اشاره به ۱۶۰ سند همکاري بين دو کشور در سال هاي گذشته اضافه کرد: متاسفانه در سال هاي اخير حجم مبادلات تجاري دو طرف به ۵۷ ميليون دلار کاهش يافت اما با توجه به ظرفيت هاي موجود و با استمرار و افزايش تماس ها، ديدارها و مذاکرات مقامات ايران و تاجيکستان مي توانيم تجارت ۵۰۰ ميليون دلاري را هدف گذاري کرد.
وي اظهار داشت: اميدواريم نقشه راه گسترش روابط دو کشور هر چه سريع تر نهايي شده و بتوانيم با تشکيل شوراي سرمايه گذاري و نهادهاي تخصصي مشترک، اجراي اهداف اين نقشه راه را با سرعت بيشتر دنبال کنيم.
امامعلي رحمان با اشاره به موقعيت ممتاز و ظرفيت هاي بندر چابهار و نيز بندرعباس گفت: تاجيکستان به طور جدي علاقمند به استفاده از بندر چابهار و بندرعباس از طريق خطوط ريلي و جاده اي است.
رئيس جمهور تاجيکستان خواهان برقراري پرواز مستقيم منظم بين دو کشور، مشارکت ايران در اکتشاف نفت و گاز در تاجيکستان، گسترش همکاري هاي علمي و فرهنگي و توسعه گردشگري بين دو کشور شد.

امامعلي رحمان همچنين با بيان اينکه درباره رخدادهاي افغانستان با جمهوري اسلامي اشتراک نظر داريم، گفت: حکومت آينده افغانستان بايد با مشارکت همه اقوام و گروه ها بوده و از حقوق آحاد ملت افغانستان صيانت کند و سازمان ملل بر اين روند نظارت موثر داشته باشد. هيچ کشور خارجي نبايد در امور داخلي افغانستان دخالت کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar