ايرنا/مديرکل دفتر عربي و آفريقايي سازمان توسعه تجارت ايران گفت: لوازم‌خانگي کشورمان ساليانه به‌ميزان ۳۰۰ ميليون دلار به جهان و به‌ويژه عراق و افغانستان صادر مي‌شود.

 «فرزاد پيلتن» با اشاره به برگزاري ميز کالا - کشوري عراق با رويکرد راهکارهاي توسعه صادرات لوازم‌خانگي به اين کشور، تصريح‌کرد: در اين جلسه پس از مرور وضعيت توليد و صادرات لوازم‌خانگي ايران و همچنين عراق، ويژگي‌هاي بازار اين محصولات در عراق بررسي شد.
وي افزود: مهمترين مشکلات صادرات لوازم‌خانگي ايران به عراق حضور رقباي قوي از نظر کيفيت و قيمت و همچنين استانداردهاي مصرف انرژي در حوزه لوازم‌خانگي با اندازه بزرگ و متوسط و ضعف در بازاريابي لوازم‌خانگي در سايز متوسط عنوان شد.
مديرکل دفتر عربي و آفريقايي سازمان توسعه تجارت ايران خاطرنشان‌کرد: در اين جلسه مقرر شد به‌منظور توسعه صادرات محصولات با محوريت انجمن صنايع لوازم‌خانگي ايران، جلسات پيگيري و تدوين برنامه صادرات به عراق و بررسي راهکارهاي مناسب و ارائه شده در جلسه در سه بخش لوازم‌خانگي با اندازه بزرگ، متوسط و کوچک برگزار شود.

پيلتن اضافه‌کرد: تغيير شيوه ورود به بازار با رويکردهاي ميان و بلندمدت، استفاده از ظرفيت مرکز تجاري ايران در سليمانيه و فروشگاه اتکا و ساير شرکت‌هاي زنجيره‌اي در عراق، استفاده از ظرفيت مناطق آزاد ايران و عراق و شرکت‌هاي چندمليتي براي توليد مشترک، تسريع در ايجاد شرکت مديريت صادرات لوازم‌خانگي، استفاده از ظرفيت رايزني بازرگاني در زمينه شناسايي شرکاي تجاري و توجه دقيق‌تر به سليقه‌هاي مصرف‌کنندگان عراقي، از جمله مهمترين راهکارهاي توسعه صادرات محصولات مذکور به عراق برشمرده شد.
وي خاطرنشان‌کرد: صادرات لوازم‌خانگي ايران به جهان ساليانه نزديک به ۳۰۰ ميليون دلار است که عمده آن به عراق و افغانستان انجام مي‌شود.
اين مسوول ادامه‌داد: کولر آبي، آبگرمکن، چيني‌آلات و لوازم شيشه‌اي، از جمله مهمترين محصولات صادراتي ايران به عراق است.
اين نشست با حضور رايزن بازرگاني ايران در عراق، دبير اتاق مشترک بازرگاني ايران و عراق، نمايندگان انجمن صنايع لوازم‌خانگي ايران، نمايندگان وزارت امور خارجه‌، دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتي و معدني سازمان توسعه تجارت ايران، مسوولان ميز عراق دفتر عربي و آفريقايي سازمان توسعه تجارت ايران، اتاق بازرگاني ايران و برخي شرکت‌هاي صادرکننده لوازم‌خانگي برگزار شد.
 بر اساس آخرين آمار گمرک، مجموع تجارت خارجي ايران در پنج ماهه نخست امسال‌ به ۵۹ ميليون و ۳۰۰ هزار تن به ارزش ۳۴ ميليارد دلار رسيد که با تراز يک ميليارد دلاري مثبت، سهم صادرات ۴۵ ميليون و ۵۰۰ هزار تن به ارزش ۱۷ ميليارد و ۶۶۱ ميليون دلار و سهم واردات ۱۳ ميليون و ۸۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۱۶ ميليارد و ۶۳۱ ميليون دلار بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar