ايرنا/مديرعامل مرکز حلال جهاني جمهوري اسلامي ايران از ثبت بيش از ۴۰ کشتارگاه در ۹ ماهه گذشته در برزيل و ديگر کشورها توسط اين مرکز با کد حلال خبر داد.

به گزارش دفتر نمايندگي ولي فقيه در وزارت جهاد کشاورزي، «پيمان فلسفي» در نشست مجازي با حجت‌الاسلام والمسلمين «عباس دهقاني» سرپرست ناظرين شرعي مرکز حلال جهاني و ۲۱  نفر از نمايندگان شرکت‌هاي برزيلي توليدکننده و صادرکننده گوشت قرمز و سفيد، افزود: هدف از برگزاري اين جلسه مروري بر دستاوردهاي مرکز حلال جهاني در ۹ ماهه اخير و بررسي چالش‌ها و مسائل و مشکلات احتمالي و گرفتن نظرات و پيشنهادات دست اندرکاران امر توليد گوشت براي رفع مسائل و مشکلات بوده است.

مديرعامل مرکزجهاني حلال جمهوري اسلامي ايران بر اهميت نقش و جايگاه ناظران شرعي و روحانيوني که در کشتارگاه‌ها حضور دارند تاکيد کرد و اظهار داشت: روحانيون و ناظران شرعي مهمترين رکن در نظارت شرعي هستند، به همين دليل همه کشتارگاه‌ها موظفند تحت نظارت ناظران شرعي و براساس استاندارد حلال ايران کار کنند و هيچگونه تخطي از رعايت اين استانداردها پذيرفته نيست.
وي تصريح کرد: در ۹ ماه گذشته اقدام‌هاي مثبتي همچون نظم بخشيدن به فعاليت‌ها و شفافيت و پاسخ‌گويي در مقابل متقاضيان دريافت خدمات و در عين حال کاهش هزينه‌هاي توليد با کاهش بوروکراسي و افزايش توان اتوماسيون در اين زمينه و گسترده کردن چتر نظارت شرعي در کشورهاي برزيل، ترکيه، هندوستان، پاکستان، مغولستان، ارمنستان، روسيه و هلند انجام شده است.

وي افزود: همچنين يکي از مهمترين اقدامات به عمل آمده در ۹ ماه قبل بازرسي و رجيستر بيش از ۴۰ کشتارگاه گوشت و مرغ در برزيل و ساير کشورها بوده است که مورد بازرسي‌هاي دقيق ميداني قرار گرفتند و با دريافت کد حلال، ثبت شده اند.

برگزاري نمايشگاه بين‌المللي حلال برزيل در سال ۲۰۲۲
در اين جلسه، «سرجيو لارا موزل» يکي از مسوولان کشتارگاه‌هاي برزيل با مروري بر اهميت تجارت جهاني حلال، به رويداد برگزاري نمايشگاه بين المللي حلال برزيل ۲۰۲۲ پرداخت که مقرر است توسط مرکز حلال جهاني و با مشارکت دست اندرکاران امر حلال در عرصه جهاني در اين کشور برگزار شود.
حجت الاسلام عباس دهقان سرپرست ناظرين شرعي مرکز حلال جهاني نيز در ادامه به طرح برخي مشکلات کشتارگاه‌ها در رابطه با ناظران شرعي پرداخت و  انتظاراتي که در اين زمينه از سوي ناظران وجود دارد را مطرح کرد.

بازديد برخط و ميداني از بزرگترين کشتارگاه مرغ آمريکاي لاتين 
برپايه اين گزارش، براي نخستين بار کشتارگاه «دويز ويزينيوس» يکي از بزرگترين کشتارگاه‌هاي مرغ آمريکاي لاتين توسط تيم بازرسي مرکز حلال جمهوري اسلامي ايران مورد بازديد دقيق ميداني قرار گرفت. 
در اين بازديد هفت ساعته که باحضور ناظر شرعي مستقر در کشتارگاه و  فلسفي مديرعامل مرکز حلال جهاني برگزار شد، همه بخش‌هاي کشتارگاه براي دريافت کد حلال و رجيستري مورد بررسي قرار گرفت و مقرر شد اصلاحات مورد نظر بر اساس استانداردهاي حلال اعلامي توسط ناظر شرعي و مديرعامل در کوتاه‌ترين زمان ممکن انجام شود.
کشتارگاه دويز ويزينيوس ظرفيت کشتار ۱۷ ميليون قطعه مرغ را در ماه دارد و داراي سه خط توليد هم‌زمان با سرعت ذبح ۱۲‌هزار و ۵۰۰ قطعه مرغ در ساعت است و قرار است به‌زودي به چرخه توليد مرغ براي جمهوري اسلامي ايران بپيوندد.
 به تازگي «غلامرضا شريعتي» رييس سازمان ملي استاندارد ايران از صدور بيش از ۱۰۰ تاييديه حلال براي محصولات و کالاهاي ايراني خبرداد و گفت: گردش مالي تجارت محصولات حلال در سطح جهان ساليانه بيش از ۲ هزار و ۵۰۰ ميليارد دلار است و اين سازمان در تلاش است تا با سرعت‌بخشي به صدور تاييديه‌هاي حلال، به توسعه صادرات غيرنفتي کشور سرعت ببخشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar