تسنيم/ واردات موز در ازاي ارز به دست آمده از صادرات سيب درختي مجاز و اين شرط به ديگر شرايط واردات اين محصول اضافه شد.

معاون وزير جهاد کشاورزي طي مکاتبه‌اي شرايط ترخيص محموله‌هاي موز را به معاونت فني گمرک ايران ابلاغ کرد و در شرايط واردات اين محصول تغيير ايجاد کرد که به نطر ميرسد شرايط واردات سخت تر شده است.

بر اين اساس، ثبت سفارش، تمديد ثبت سفارش و ترخيص محموله‌هاي موز از محل اظهارنامه‌هاي (پروانه شده)، سيب درختي در بازه زماني اول بهمن‌ماه سال 1398 تا دوم اسفندماه سال گذشته که زمان فعال شدن ثبت سفارش موز است، بلامانع خواهد بود.
همچنين ثبت سفارش و تمديد ثبت سفارش موز از محل اظهارنامه‌هاي بازه زماني سوم اسفندماه سال 1399 به بعد سيب درختي تا شش ماه بعد از تاريخ اظهارنامه صادراتي بلامانع است. ترخيص محموله‌هايي که با اين شرايط ثبت سفارش و وارد گمرک شده است نيز مشکلي نخواهد داشت.
طبق ابلاغيه وزارت جهاد کشاورزي به گمرک، ترخيص محموله‌هاي موز براي درخواست‌هايي که قبل از تاريخ اين ابلاغيه(24 شهريور 1400)، با رعايت ضوابط تعيين شده ثبت سفارش شده‌اند چنانچه داراي تائيديه گمرک اجرايي مبني بر صادرات سيب درجه يک و درجه دو باشد مي‌تواند با برخورداري از مفاد 5 مندرجات ذيل يادداشت فصل هشتم کتاب مقررات صادرات و واردات بلامانع باشد.
به ازاي صاردات 1.5 کيلوگرم سيب درختي و صادرات يک کيلوگرم کشمش و صادرات دو کيلوگرم پرتقال ، حقوق ورودي يک کيلوگرم موز معادل پنج درصد ارزش تعيين مي شود.
بر اساس شرايط تعيين شده اگر محموله هاي وارداتي فاقد تائيديه گمرکات اجرايي بود بايد براي ورود آن 20 درصد حقوق ورودي پرداخت شود.
همچنين ثبت سفارش موز از تاريخ اين ابلاغيه،  صرفا در ازاي استفاده ارز حاصل از صادرات سيب درجه يک و دو با امکان برخورداري از مفاد پنج مندرجات ذيل يادداشت فصل هشتم مجاز است.
بنابراين گزارش  بر اساس مصوبه ستاد تنظيم بازار مقرر شده بود که واردات موز حتما در قبال صادرات سيب درختي باشد، اما آنچه در چند ماه اخير اتفاق افتاد نشان داد که بانک مرکزي و وزارت صمت نسبت به تأييد منشا ارز و صدور ثبت سفارش موزهايي اقدام کردند که شرط صادرات سيب در قبال آن رعايت نشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar