ایسنا/دبیر کل انجمن لوازم خانگی ایران گفت: به اذعان همه تولیدکنندگان، بازاری‌ها و اتحادیه فروشندگان و توزیع‌کنندگان لوازم‌خانگی، اکنون بین ۳۰ تا ۳۵ درصد کالاهای موجود در بازار را اجناس قاچاق تشکیل می‌دهد.

«عباس هاشمی» با اشاره به مطرح شدن مباحثی همچون ورود کالاهای ساخته شده خارجی به کشور، افزود: اکنون زمان مناسبی برای ورود این کالاها نیست و بی‌انصافی در حق تولیدکنندگانی است که در سال‌های گذشته انواع و اقسام مشکلات از جمله تحریم‌ها را تحمل کردند.

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی در عین حال اظهار داشت: در این زمینه دولت باید به نیازسنجی بپردازد تا قاچاق رونق نگیرد، زیرا سلیقه های مشتریان متفاوت است و به کالاهای ساخته شده خارجی نیز مشتریان خاص خود را دارد.

هاشمی تصریح کرد: عمده لوازم‌خانگی قاچاق از طریق ته‌لنجی یا با خودروهای "شوتی" واحد کشور می شود که نظارت چندانی نیز بر آنها وجود ندارد. در همین راستا کم‌رنگ شدن اجرای طرح‌هایی همچون کد شناسه و کد رهگیری کالا نیز بر قاچاق دامن زده است.

وی تأکید کرد: اگر واردات به درستی و هوشمندانه انجام نشود و نظارت کافی بر آن وجود نداشته باشد، نتیجه عکس می گیریم؛ یعنی ضمن اینکه بر تولید و اشتغال کشور تاثیر منفی می‌گذارد، حقوق قانونی دولت نیز پرداخت نمی‌شود. بر این اساس باید یک سیستم هوشمندانه تعریف کرد که به‌طور مستمر بر مجوزها و مبادی ورودی کشور نظارت کند.

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی اظهار داشت: معتقدم واردات کالاها باید در حد متعارف آن مدیریت و آزاد شده و موانع تعرفه‌ای برای آن گذاشته شود.

این مقام صنفی بیان‌داشت: اکنون حدود ۲ سال و نیم است که ورود لوازم خانگی خارجی به کشور ممنوع شده است، با توجه به شرایط کشور، مواجهه با تحریم‌ها و سرمایه‌گذاری‌های انجام شده به‌خصوص در مواردی که کمبودهایی نیز موجود بوده سرمایه‌گذاری انجام شده، به نظر می‌رسد این ممنوعیت باید دست‌کم تا سه سال دیگر تمدید شود.

به گفته وی، در مقابل نیز تولیدکنندگان باید تعهداتی از جمله متعادل نگه‌داشتن قیمت‌ها، همچنین ارتقای خدمات پس از فروش و بهبود کیفی و کمی کالاهای خود بدهند.

هاشمی تاکید کرد: در این راستا دولت نیز باید همه تلاش خود را برای تامین نیازهای تولیدی و رفع مسائل و مشکلات پیش روی تولیدکنندگان بگذارد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar