ایرنا/تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد که تولید ناخالص داخلی کشور در فصل اول سال جاری ۶.۲ درصد رشد کرده است، این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود با تداوم روند کنونیِ واکسیناسیون عمومی و رفع اثرات بحران کرونا امید آن می‌رود که در دو فصل پایانی شاهد رشد اقتصادی بیشتری نیز باشیم.

بانک مرکزی به تازگی«گزارش تحولات بخش واقعی اقتصاد ایران در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۰» منتشر کرده است. در این گزارش رشد اقتصادی بیش از سایر شاخص‌ها جلب توجه می‌کند. هرچند، زمانی که شاخص‌های کلان اقتصادی مانند نرخ تورم، میزان نقدینگی، پایه پولی و از جمله رشد اقتصادی همچون تکه‌های یک پازل در کنار هم قرار می‌گیرند تصویری روشن‌تر از وضعیت اقتصادی کشور به ما نشان می‌دهند، اما رشد اقتصادی به تنهایی می‌تواند گویای خیلی چیزها بوده و در مرکز پازل اقتصاد قرار دارد.

برای همه ما روشن است که اقتصاد ایران و از جمله شاخص رشد اقتصادی آسیب زیادی، نخست از تحریم و سپس از شیوع کرونا دید. چالش دوگانه تحریم-کرونا رشد اقتصادی را با افت شدیدی مواجه کرد.

قبل از شروع به کار «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری پیشین آمریکا و خروج این کشور از برجام  رشد اقتصادی ایران در سال ۱۳۹۵ به رقم خیره کننده ۱۲.۵ درصد رسیده بود. هرچند سهم نفت و فرآورده‌های نفتی در این رشد زیاد بود، اما در صورت تداوم و مدیریت صحیح درآمدهای نفتی بدون شک وضع اقتصادی کشور، حتی با وجود کرونا قابل مقایسه با امروز نبود. 

اما در پیش گیری سیاست فشار حداکثری توسط ترامپ رشد بیش از ۱۲ درصدی سال ۱۳۹۵ را با افتی شدید به ۳.۷ درصد در سال ۱۳۹۶ کاهش داد و در سال‌های ۹۷ و ۹۸، به ترتیب ارقام منفی ۴.۸ درصد و منفی ۷درصد تجربه شد. 

شیوع کرونا تقریباً از اواخر ۱۳۹۸ شروع و در طول سال ۱۳۹۹به سمت نقطه اوج خودش حرکت کرد، به طوری که تاکنون چندین موج مختلف را به نمایش گذاشته است. با هر موج محدودیت‌های مختلفی در کشور اعمال و  اثرات زیانباری بر اقتصاد کشور به جا می‌گذاشت رشد منفی اقتصاد کشور را تشدید کرد. در همه جای دنیا تقریباً به همین صورت بود و ایران نیز مستثنی نبود.


روند مثبت رشد اقتصادی به رغم کرونا و تحریم

اما جالب است که شاخص رشد اقتصادی در طول سال ۱۳۹۹ و در سال جاری نیز همواره در جهت مثبت در حرکت بوده است. رشد اقتصادی کشور در سال ۱۳۹۹ به قیمت پایه (به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۰) نسبت به سال قبل به ترتیب (با نفت) ۳.۶ درصد و (بدون نفت) ۲.۵ درصد بود.

همچنین، بررسی روند فصلی ارقام رشد نیز از مسیر مثبت رشد اقتصادی حکایت داشت. در سال ۱۳۹۹ پس از افت فعالیت‌های اقتصادی در شروع همه‌گیری بیماری کرونا در فصل نخست سال ۱۳۹۹ (رشد منفی ۲.۵ درصد)، رشد اقتصادی کشور در فصل دوم معادل ۵.۴ درصد و پس از ثبت رقم ۳.۸ درصدی در فصل سوم این سال، در فصل چهارم افزون بر ۷.۷ درصد شد.

اکنون گزارش جدید بانک مرکزی نشان می‌دهد که این رشد حدوداً ۷ درصدی در سه ماهه نخست ۱۴۰۰ نیز تداوم داشته است. طبق گزارش این بانک تولید ناخالص داخلی کشور در فصل اول ۱۴۰۰ (به قیمت‌های پایه سال ۱۳۹۵)، با نفت به رقمی حدود ۳۴۷۷.۰ هزار میلیارد ریال و بدون نفت به حدود ۳۱۴۸ هزار میلیارد ریال رسید که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل به ترتیب از افزایش ۶.۲ و ۴.۷ درصدی برخوردار است.

در این دوره به استثنای ارزش افزوده گروه کشاورزی که متاثر از خشکسالی و کاهش تولید محصولات زراعی با کاهش عملکرد ۰.۹ درصدی مواجه شد، ارزش افزوده سایر گروه‌های اقتصادی شامل «نفت»، «صنایع و معادن» و «خدمات» از افزایشی به ترتیب معادل ۲۳.۳، ۲.۱ و ۷.۰ درصدی برخوردار بوده‌اند.

درصد رشد تولید ناخالص داخلی کشور با نفت و بدون نقت در سه ماهه چهارم سال ۱۳۹۹ به ترتیب برابر است با ۵.۴ درصد و ۳.۴ درصد. این رشد در فصل اول سال جاری به ترتیب به ۶.۲ درصد . ۴.۷ درصد رسیده است(دو ردیف آخر جدول زیر). یعنی میزان تولید ناخالص داخلی به ترتیب ۳.۳ درصد . ۲.۳ درصد رشد داشته است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar