خراسان/مدیر عامل بانک ملی ایران ضمن دفاع از روند رو به بهبود مالی بانک ملی، دلایل شکل گیری زیان انباشته این بانک را توضیح داد.به گزارش روابط عمومی بانک ملی، محمدرضا حسین زاده نوشت: بانک ملی ایران یک بانک دولتی است و تکالیف پرشمار دولت را در کشور اجرا می کند؛ در بیشتر نقاط کشور هیچ بانکی به سبب نبود توجیه اقتصادی حاضر به دایر کردن شعبه نیست اما بانک ملی ایران ناچار است برای خدمت رسانی رایگان به مردم، در هر جایی که  نیاز است شعبه دایر کند. در این شعب بیش از 10 هزار نفر مشغول خدمت هستند و هم‌اکنون بیش از 1800 شعبه بانک ملی ایران در نقاط مختلف کشور  در حال فعالیت است که با توجه به الزام دایر بودن، شعب زیان‌ده هستند.


وی سرمایه گذاری های این بانک در مناطق محروم و تسهیلات بلندمدت برای زیر ساخت‌های کشور نظیر بزرگراه ها، راه‌آهن، آب رسانی، کشاورزی و ... و پرداخت تسهیلات کم بهره و طولانی مدت  برای آسیب دیدگان حوادث غیرمترقبه را عامل زیان انباشته بانک دانست و با استقبال از اقدام وزیر اقتصاد برای انتشار صورت های مالی بانک های دولتی نوشت: اغلب تصمیمات و سیاست گذاری ها در خصوص بانک ها، به ویژه بانک های دولتی در بیرون از بانک ها اتخاذ می شود و مدیران و هیئت مدیره بانک ها هیچ نقشی در آن ندارند. به طور مثال تعیین کارمزد خدمات بانکی که  تقریبا در حد صفر است یا تعیین نرخ سود سپرده ها و وام ها.
حسین زاده اقدامات خسارت بار برای بانک ها از جمله افزایش 5 درصدی نرخ سود سپرده های بلندمدت در سال 96 برای کنترل نقدینگی و نرخ ارز و سکه را یادآور شد و نوشت: همچنان که در خبرها آمده بود، در سال 1399، دولت بدهی خود به سه بانک خصوصی صادرات، ملت و تجارت را تسویه  کرد و موجبات بهبود صورت های مالی آن بانک ها را فراهم ساخت. 
امید است شرایطی فراهم شود تا دولت امسال یا سال های آینده  درخصوص تسویه بدهی خود به بانک های دولتی نیز اقدام کند.این در حالی است که به گفته وی، در دفاتر بانک ملی ایران، بدهی دولت به پایان سال 1399 رقمی  حدود 70 هزار میلیارد تومان را نشان می‌دهد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar