خراسان/بازار سرمایه کشور که هفته گذشته را با افت 102 هزار واحدی پشت سر گذاشته و سنگین ترین ریزش هفتگی خود را در سال 1400 ثبت کرده بود، هفته جدید را با رشد مناسب آغاز کرد.به گزارش خراسان، نماگر اصلی بازار سرمایه دیروز با رشد 35 هزار واحدی به سطح یک میلیون و 422 هزار واحد بازگشت تا کانالی را که هفته قبل و در پی ریزش های پیاپی از دست داده بود بازپس گیرد. نمادهای پتروپالایشی مهم ترین تاثیر را بر رشد دیروز بازار داشتند.

انتشار برخی اخبار از سوی مسئولان بورس در خصوص صورت های مالی پالایشی ها در کنار رشد قیمت های جهانی نفت، مهم ترین علل اقبال به این دو گروه بود.
البته در معاملات دیروز دیگر گروه های مهم بازار یعنی فلزات، چندرشته ای ها و بانکی نیز مثبت بودند اما رشد در گروه پالایشی که از انتهای هفته قبل آغاز شده بود، قابل توجه بود. رشد گروه پالایشی باعث شد نماد پالایش یکم با صعود حدود 7 درصدی یکی از بهترین رشدهای بازار را به خود اختصاص دهد.گفتنی است قیمت جهانی نفت در انتهای هفته گذشته با رشد حدود یک دلاری به محدوده 78 دلار در هر بشکه رسید که بالاترین سطح برای نفت برنت از سال 2018 تاکنون است. در صورت عبور قیمت ها از 82 دلار، بیشترین مقادیر از سال 2014 تاکنون ثبت خواهد شد.علاوه بر این، انتهای هفته قبل، محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس درباره سهام پالایشی گفته بود:  وزارت نفت در تعیین نرخ خوراک ملاحظات لازم برای سودآوری پالایشگاه‌ها را در نظر دارد بنابراین درست است که قیمت «دیر» می‌رسد، اما «خوب» می‌رسد. وی همچنین افزود: درخصوص پالایشی‌ها جلسات و نامه‌هایی برای ارسال سریع تر اطلاعات صورت‌های مالی صورت گرفته است. روش جدیدی که برای شرکت‌های پالایشی به کار گرفته می‌شود محاسبه نرخ نفت بر اساس صادرات است که کمی زمان بر خواهد بود اما در نهایت به سود این صنعت است و دولت هم در پی تقویت سودآوری این صنعت خواهد بود.
این موضوع باعث رشد گروه پالایشی و برخی پتروشیمی ها از انتهای هفته گذشته شده بود. اگرچه گروه های کوچک نیز در معاملات دیروز رشد مناسبی را تجربه کردند اما محوریت نمادها و گروه های بزرگ در رشد دیروز ملموس بود به نحوی که شاخص کل بورس حدود 2.6 درصد رشد کرد اما شاخص کل هم وزن کمتر از 1.8 درصد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar