فارس/در شرایطی که در قانون بودجه، پرداخت 100 هزار فقره تسهیلات به بانک‌ها تکلیف شد اما بانک مرکزی فقط سهمیه نیمی از این مقدار را به بانک‌های عامل معرفی کرد، پنج بانک دولتی سال 99 با وجود داشتن تکلیف پرداخت 50 هزار فقره تسهیلات فقط 49 فقره تسهیلات به مبلغ 2.45 میلیارد تومان پرداخت کردند.

 یکی از دلایل روند کند توسعه انرژی تجدیدپذیر در ایران مسئله سرمایه‌گذاری است.
بر همین اساس مطابق جزئیات بند ه تبصره 16 قانون بودجه سال 1399، بانک مرکزی مکلف است، از طریق بانک‌ها عامل نسبت به اختصاص مبلغ 5 هزار میلیارد تومان از محل منابع سپرده‌های قرض‌الحسنه و جاری بانک‌ها برای پرداخت 100 هزار نیروگاه خورشیدی 5 کیلوواتی جمعا به میزان 500 مگاوات در روستاها و حاشیه شهرها و مناطق محروم به ازای هر فقر تسهیلات 50 میلیون تومان با بازپرداخت 60 ماه و نرخ سود 4 درصد اقدام کند.

بر همین اساس، گزارش تفریغ بودجه سال 1399 بیانگر آن است که بانک مرکزی در خردادماه سهمیه بانک‌ها را به منظور پرداخت این تسهیلات ابلاغ کرده است و 5 بانک تجارت، صادرات ایران، ملی ایران، ملت و سپه هر کدام مکلف به پرداخت 10 هزار فقر تسهیلات با شرایط عنوان شده شده‌اند.

*بانک‌ها ترمز توسعه انرژی تجدیدپذیر را کشیدند
در شرایطی که در قانون بودجه پرداخت 100 هزار فقره تسهیلات به بانک‌ها تکلیف شد اما بانک مرکزی فقط سهمیه نیمی از این مقدار را به بانک‌های عامل معرفی کرد، پنج بانک دولتی در سال 1399 با وجود داشتن تکلیف پرداخت 50هزار فقره تسهیلات فقط 49 فقره تسهیلات به مبلغ 2.45 میلیارد تومان پرداخت کردند.
بر همین اساس به استناد گزارش تفریق بودجه سال 1399، همه بانک‌های موضوع این قانون تنها کمتر از 0.05 درصد از تکلیف قانون بودجه را انجام داده‌اند و بررسی دیوان محاسبات بیانگر عدم تحقق کامل اهداف مد نظر قانون‌گذار در این بند از قانون بودجه است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar