بورس نیوز/خرید خانه در ترکیه از سوی ایرانیان در ماه سپتامبر 2021 (یک ماه منتهی به 8 مهر 1400) به 1323 عدد رسیده که رکوردی در تاریخ خرید ایرانی‌ها محسوب می‌شود. حدود یک پنجم از کل خانه‌های خریده شده توسط خارجی‌ها در این ماه متعلق به ایرانی‌ها بوده است.

مدتی است که خرید خانه در ترکیه به موضوع داغی تبدیل شده است. بسیاری از ایرانیانی که زیر سایه نااطمینانی اقتصادی سال‌های اخیر قرار داشتند، از سال 2018 به این سو به مشتریان خانه در ترکیه تبدیل شدند تا بتوانند از این کشور برای دریافت شهروندی یا رفتن به کشورهای دیگر با گذرنامه این کشور استفاده کنند. با این حال، این گزینه برخلاف تبلیغاتی که برای آن شده است چندان هم بدون ریسک نیست. بالا گرفتن تنش‌ها میان ایران، آذربایجان و ترکیه در کنار مساله امنیت سرمایه‌گذاری و نیز افزایش ریسک‌های سیاسی- اقتصادی در همسایه شمال غربی تهدیدی برای سرمایه‌های وارد شده به این کشور است. پدیده‎ای که یک بعد دیگر آن خروج سرمایه گسترده از ایران محسوب می‌شود. در ادامه به بررسی میزان خرید خانه در ترکیه از سوی ایرانی‌ها می‌پردازیم و ریسک‌های موجود را نیز شرح می‌دهیم.

چهار رقمی شدن خرید خانه در ترکیه
خرید خانه از سوی ایرانیان در ماه سپتامبر 2021 (یک ماه منتهی به 8 مهر 1400) به 1323 خانه رسیده که رکوردی در تاریخ خرید ایرانی‌ها محسوب می‌شود. نکته قابل توجه اینجا است که در این ماه کل خرید مسکن از سوی خارجی‌ها در کشور ترکیه 6706 خانه بوده که به این ترتیب یک پنجم آن صرفا متعلق به ایرانی‌ها است. پس از ایرانی‌ها، عراقی‌ها بیشترین متقاضیان خرید مسکن در ترکیه بوده‌اند. آنان در ماه سپتامبر 990 مسکن در این کشور خریدند. روس‌ها با خرید 540 خانه، آلمانی‌ها با 298 و کویتی‌ها با 281 خانه در رده سوم تا پنجم بزرگترین خریداران مسکن ترکیه جای گرفته‌اند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar