خراسان/مرکز پژوهش‌های مجلس پیش‌بینی کرد ۶۷ درصد از منابع بودجه در سقف اول تا انتهای سال ۱۴۰۰ محقق شود، در این صورت و با فرض تحقق ۱۰۰ درصدی مصارف، بودجه سال ۱۴۰۰ حدود ۳۰۷ هزار میلیارد تومان کسری غیر قابل تأمین خواهد داشت.‌به گزارش مرکز پژوهش های مجلس، نحوه تامین منابع بودجه امسال به شرح زیر است:


درآمد مالیاتی و گمرکی: با توجه به روند دو سال گذشته، تحقق بالای 90 درصد درآمد مالیاتی و همچنین در صورت تلاش دولت جدید برای بهبود نحوه مالیات‌ستانی حرکت از نظام ممیز محور مالیاتی به سمت نظام سامانه محور و جلوگیری از فرار مالیاتی، پیش‌بینی می‌شود حدود 95 درصد این منبع تا پایان سال 1400 محقق شود.
منابع حاصل از نفت و فراورده‌های نفتی: با توجه به این که درصد محقق شده این منبع در 4.5 ماه اول سال فقط 15 درصد نسبت به میزان مصوب برای این دوره بوده است و با توجه به احتمال نبود تغییر خاص در رفتار بازیگران خارجی از جمله آمریکا و پایداری تحریم‌ها، پیش‌بینی می‌شود که درصد تحقق این منبع برای سقف اول و دوم بودجه حدود 20 درصد تا پایان سال باشد.
فروش اوراق بدهی: با توجه به تحقق 27 درصدی این منبع در مدت پنج ماه اول سال و همچنین بالا بودن تورم انتظاری بازیگران اقتصادی در سال 1399، در صورتی که قواعد خاصی برای خرید اوراق گذاشته نشود برای مثال تکلیف به بانک‌ها برای نگهداری اوراق به میزان درصد مشخصی از مجموع سپرده‌ها، محدودیت گذاری بر رشد ترازنامه های بانک‌ها به استثنای خرید اوراق، الزام صندوق‌های درآمد ثابت به نگهداری حداقلی از اوراق و ... ‌(یا نرخ‌های بهره بالاتر برای اوراق در نظر گرفته نشود)، تحقق این منبع تا پایان سال بیشتر از 50 درصد نخواهد بود اما با توجه به نیاز مبرم دولت به فروش اوراق برای تأمین مالی دولت پیش‌بینی می‌شود با اتخاذ اقدامات اصلاحی، همه اوراق بدهی فروخته شود.
منابع حاصل از واگذاری شرکت‌های دولتی: با توجه به روند واگذاری شرکت‌های دولتی در این مدت و همچنین عملکرد ضعیف دولت در سال 1399، پیش بینی می‌شود که منابع حاصل از واگذاری شرکت‌ها منابع مربوط به سقف اول حدود 30 درصد محقق شود.
منابع حاصل از صندوق توسعه ملی: به دلیل آن که منابع ارزی صندوق با نرخ نیمایی و نه ارز 4200 تسعیر می‌شود و با توجه به افزایش نرخ ارز نیمایی، پیش‌بینی می شود که 100 درصد منابع حاصل از صندوق توسعه ملی محقق شود، با توجه به توضیحات ارائه شده پیش بینی می‌شود 67 درصد از منابع سقف اول بودجه تا آخر سال محقق شود.براساس گزارش مرکز پژوهش ها، در صورت تداوم روند فعلی و اجرا نشدن اصلاحات اساسی به خصوص در شیوه واگذاری سهام شرکت‌های دولتی، پیش‌بینی می شود 67 درصد از منابع بودجه در سقف اول تا انتهای سال 1400 محقق شود، در این صورت و با فرض تحقق 100 درصدی مصارف، بودجه سال 1400 حدود 307 هزار میلیارد تومان کسری غیر قابل تأمین خواهد داشت.به گزارش خراسان، بخشی از این کسری با استقراض 55 هزار میلیارد تومانی از بانک مرکزی جبران شده است اما برای کاهش آثار تورمی این استقراض، باید ضمن کسب منابع درآمدی جدید، علاوه بر جبران کسری باقی مانده بودجه 1400، استقراض صورت گرفته شده نیز بازگردانده شود. در همین حال اولین منبع قابل تامین برای جبران کسری بودجه، انتشار اوراق بدهی بیشتر از رقم فعلی است که این اقدام دو اثر منفی دارد. نخست، موجب افزایش نرخ سود در اقتصاد کشور می شود و دوم، فشار سنگینی به بودجه سال آینده برای بازپرداخت اوراق وارد می کند. با این حال خطر استقراض بیشتر از بانک مرکزی برای جبران کسری بودجه همچنان وجود دارد، اتفاقی که تورم را تشدید خواهد کرد.
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar