ایسنا/رئیس مرکز تحقیقات و پژوهش ایران و ترکیه می‌گوید درآمد این همسایه غربی از محل گردشگری کاهشی قابل توجه پیدا کرده است.

جلال ابراهیمی اظهار کرد: براوردهای صورت گرفته از درآمد ترکیه در صنعت توریسم کاهشی ۶۵ درصدی را نشان می‌دهد و به عدد ۱۲ میلیارد دلار رسیده است. این موضوع برای کشوری که بخش مهمی از اقتصاد خود را بر مبنای جذب گردشگر برنامه‌ریزی کرده، قطعا آماری خطرناک به شمار می‌رود.
وی با اشاره به تغییرات قیمتی هزینه‌های حضور گردشگران در ترکیه، اظهار کرد: در سال ۲۰۱۹، هزینه‌های هر توریست در ترکیه به طور میانگین ۶۶۶ دلار بود اما این عدد در سال ۲۰۲۰ به ۷۶۲ دلار افزایش یافته و با این وجود درآمد ترکیه از این محل کاهش یافته است.
این کارشناس مسائل ترکیه ادامه داد: بسته تور، خدمات تور، هزینه اقامت و خدمات فرهنگی اصلی ترین محل هزینه‌کرد گردشگران در ترکیه به شمار می‌رود. کاهش حدودا ۷۰ درصد تعداد بازدیدکنندگان از ترکیه، بر تمامی این بخش‌ها اثرات منفی گذاشته است.
ابراهیمی با بیان اینکه قطعا بخشی از این آمار زیر سایه شیوع کرونا ثبت شده، بیان کرد: در سال ۲۰۲۰، حدود ۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار گردشگر از ترکیه بازدید کرده‌اند. از این عدد ۸۰ درصد به گردشگران خارجی و مابقی به شهروندان ترکیه در خارج از این کشور اقامت دارند اختصاص یافته است.
به گفته وی، در کنار کاهش تعداد گردشگران خارجی، تعداد شهروندان ترکیه که در سال ۲۰۲۰ از این کشور به خارج سفر کرده‌اند نیز به شدت کاهش یافته که نشان از کاهش توان مالی آنها در دوره کرونا دارد. ترکیه تلاش کرده در سال ۲۰۲۱ با کاهش نسبی محدودیت‌های کرونا بار دیگر تعداد گردشگران خارجی را افزایش دهد و باید دید تا چه میزان برنامه ریزی‌های صورت گرفته برای محقق شدن این هدف، کارساز خواهد بود.

از ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی و همزمان با شیوع جهانی ویروس کرونا، صنعت گردشگری در تمام نقاط دنیا بیشترین آسیب را از این محل دید و بسیاری از کشورهای توریست پذیر در حوزه اقتصاد با مشکلات جدی مواجه شدند.

ترکیه در سال‌های گذشته اصلی‌ترین مقصد گردشگری خارجی ایرانی‌ها بوده اما آمارهایی که از سال ۲۰۲۰ منتشر شد نشان از آن داشت که تعداد ایرانیان سفر کرده به ترکیه به شکل قابل توجهی کاهش یافته است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar