مهر/معاون طرح و برنامه وزیر صمت با بیان اینکه تامین مالی واحدهای تولیدی از چالش‌های این بخش است، گفت: حدود ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزار میلیارد تومان کمبود نقدینگی در بخش صنعت داریم.

سید مهدی نیازی در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما اظهار کرد: با توجه به نیاز ۶۵۰ هزار میلیارد تومانی بخش صنعت به تسهیلات، بر اساس گزارش بانک مرکزی سرمایه در گردش پرداخت شده به حوزه صنعت در قالب تسهیلات حدود ۴۳۵ هزار میلیارد تومان بوده است.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت با بیان اینکه تأمین مالی واحدهای تولیدی از چالش‌های این بخش است، اضافه کرد: بیش از ۵۰ درصد مشکلات بخش صنعت مربوط به تأمین مالی است. سهم بخش صنعت در تسهیلات بانکی سال ۹۹ فقط ۳۰ درصد کل تسهیلات بانک‌ها بوده است در حالی که بر اساس قانون برنامه ششم توسعه این رقم باید در پایان برنامه به ۴۰ درصد تسهیلات برسد که اکنون ۱۰ درصد کسر منابع مالی داریم. این کمبود منابع موجب تعطیلی بنگاه‌ها و کاهش ظرفیت تولید و اشتغال آن‌ها شده است.
نیازی گفت: از ۳۷۲ هزار میلیارد تومانی که در شش ماه نخست امسال از بانک‌ها دریافت کرده‌ایم، ۲۹۰ هزار میلیارد تومان برای سرمایه در گردش بخش صنعت بوده است در حالی که با توجه به نرخ تورم، نقدینگی مورد نیاز ما در این بخش یکهزار هزار میلیارد تومان است تا بتوانیم ظرفیت‌های سال گذشته خود را فعال نگهداریم.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه در چند سال اخیر رشد اقتصادی ما منفی بوده است برای افزایش رشد اقتصادی دست کم به سالی ۲۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز داریم.
معاون طرح و برنامه وزارت صمت گفت: طرح‌های نیمه کار بسیاری در کشور وجود دارد که به دلیل کمبود منابع رها شده است و نظام بانکی باید فکری برای آن بکند.
وی اضافه کرد: در بخش تولید انحراف منابع وجود ندارد.
نیازی افزود: سال گذشته بانک‌ها یکهزار و ۹۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده‌اند که ۷۴۴ هزار میلیارد تومان به بخش خدمات، ۵۷۰ هزار میلیارد تومان به صنعت، ۱۲۶ هزار میلیارد تومان به کشاورزی و ۱۰۴ هزار میلیارد تومان به مسکن اختصاص یافته است و اگر انحراف منابع وجود داشته باشد باید همه حوزه‌ها به تفکیک آسیب شناسی شود تا مشخص گردد کدام حوزه انحراف بیشتری داشته است.
وی گفت: در سال ۹۷ بازرگانان برای واردات کالا و دریافت ارز رتبه بندی شدند که تجربه موفقی بود و واردات به اعتبار بازرگانان وابسته شد و این را باید در بخش‌های دیگر نیز پیاده کرد.
نیازی ادامه داد: نظام بانکی می‌تواند از زیرساخت نظام رتبه سنجی و سامانه جامع تجارت وزارت صمت برای پرداخت تسهیلات استفاده کند.

وی افزود: باید تقاضای مالی از نظام بانکی کاهش یابد و روش تأمین مالی نظام زنجیره‌ای را دنبال کنیم.

تقاضای تسهیلات بازرگانی و خدمات بیشتر از تولید است
عبدالمهدی ارجمندنژاد مدیرکل نظارت بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری بانک مرکزی نیز در این برنامه گفت: نظام بانکی ایران بر اساس توانی که دارد تلاش می‌کند نیازهای بخش‌های مختلف را پاسخ دهد.
وی افزود: در شش ماه نخست امسال سه میلیون و ۷۲۷ هزار ۲۱ میلیارد ریال به بخش صنعت و معدن تسهیلات پرداخت شده که ۳۰ درصد از کل تسهیلات بانک هاست. البته پرداخت تسهیلات به وجود پول و منابع نیز بستگی دارد.
وی ادامه داد: در شش ماه نخست امسال برای تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت ۲۹۴ ممیز ۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده که ۸۰ درصد کل تسهیلات اختصاص یافته به این بخش است.
مدیرکل نظارت بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری بانک مرکزی افزود: فقط ۱۳.۱ درصد از تسهیلات اختصاص یافته به بخش صنعت و معدن برای بخش ایجاد بوده است.
وی گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور تقاضا برای تسهیلات در بخش بازرگانی و خدمات بسیار بیشتر از بخش تولید است.
ارجمندنژاد ادامه داد: بانک‌ها موظف هستند بر مصرف تسهیلات نظارت کنند و اکنون طرحی در کشور وجود ندارد که بانک‌ها به آن کمک نکرده باشند، اما ظرفیت نظارتی بانک‌ها محدود است و امکان نظارت دقیق بر تسهیلات داده شده به وسیله بانک‌ها وجود ندارد.
وی افزود: در حال بهبود نظام اعتبار سنجی در کشور هستیم.

مدیرکل نظارت بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری بانک مرکزی گفت: شرکت‌های اعتبار سنجی مانند شرکت ایرانیان که بانک‌ها سهامداران آن هستند راه اندازی شده است و برخی بانک‌ها نیز خودشان اعتبارسنجی می‌کنند.

وی ادامه داد: بدلیل وجود برخی داده‌ها برای اعتبار سنجی در دستگاه‌های دیگر و ضعیف بودن تجهیزات و شبکه انتقال داده‌ها در این دستگاه‌ها امکان اعتبار سنجی برای بانک‌ها مشکل شده است.

وی افزود: نسبت معوقات بانکی به تسهیلات براساس آمار شش و هشت دهم درصد است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar