فارس/ رشد قیمت ها در یک سال گذشته و حتی در دولت سیزدهم رکوردهای جدیدی را ثبت کرده است، اما به نظر می رسد که غول گرانی قابل شکست است زیرا در چند قلم کالا روند کاهشی قیمت را شاهد هستیم.

تورم مهمترین مسئله ای است که مردم انتظار دارند در دولت سیزدهم از تب و تاب گذشته فاصله بگیرد و حداقل آرامشی بر بازار حاکم باشد، اما آمارها نشان می‌دهد که در اغلب اقلام اینگونه نبوده و پیکان نرخ محصولات غذایی که مردم روزانه مصرف می‌کنند، همچنان رو به بالا است.

دولت سیزدهم از ابتدای کار به اهمیت مهار تورم پی برده است اما اولویت ضروری‌تری هم یعنی سلامت مردم آن هم در دوره همه گیری ویروس کرونا وجود داشت که نمی شد به آن بی تفاوت بود.

پس از ورود بیش از 60 میلیون دز واکسن به کشور و کاهش قابل توجه فوتی‌ها و مبتلایان و تغییر رنگ استان‌ها از قرمز به نارنجی و آبی، رئیس دولت در هیئت دولت بر مهار تورم و گرانی ‌تاکید کرد‌ و به وزرای مرتبط به ویژه جهاد کشاورزی و صمت دستوراتی داد‌ که نتایج آن را در روزها و ماه های آینده باید دید.

با این حال داده های مرکز آمار ایران که وضعیت قیمت ها و تورم را از شهریور گذشته  تا شهریور امسال بررسی‌کرده است، نشان می‌دهد که وضعیت اقلام خوراکی و اساسی در یک سال گذشته و حتی در دوره دولت جدید به غیر از چند قلم کالا، همه در قیمت، افزایشی بوده است.

*رشد 56 درصدی قیمت برنج در یک سال

بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران در موضوع «متوسط قیمت اقلام خوراکی در مناطق شهری»، برنج ایرانی درجه یک در یک سال گذشته 55.7 درصد رشد قیمت داشته و فقط در ماه شهریور قیمت این کالای اساسی 11.2 درصد بیشتر شده است، نکته جالب توجه این که اکنون فصل برداشت برنج است و در حالی که شالی‌کاران محصول خود را به بازار عرضه می کنند قیمت بالا رفته است.

بر اساس این گزارش، میانگین قیمت برنج ایرانی درجه یک در شهریور ‌امسال کیلویی 43 هزار تومان به فروش رفته که در شهریور سال گذشته قیمت 27 هزا رو 600 تومان بوده است.

در این میان قیمت برنج خارجی هم از قافله افزایش قیمت‌ها عقب نمانده و نسبت به شهریور سال گذشته رشد 27.5 درصدی قیمت را ثبت کرده است این افزایش در ماه شهریور نسبت به مرداد 3.2 درصد بوده است.

میانگین قیمت این نوع برنج در شهریور امسال کیلویی 26 هزار تومان بوده اما در شهریور سال گذشته به کیلویی 18 هزار و 800 تومان معامله می شد.

به گزارش فارس، ایران سالانه حدود 2 میلیون تن برنج تولید می کند و حدود یک میلیون تن هم واردات دارد.

*لبنیات امسال رکوردهای جدیدی از گرانی را ثبت کرد

بررسی جداول آماری مرکز آمار نشان می‌دهد ‌لبنیات مرزهای گرانی را جابه‌جا کرده و رکوردهای جدیدی را ثبت کرده است، در این گروه که کره، شیر، ماست‌، پنیر و غیره جای گرفته است، افزایش‌هایی از 68 تا 108 درصد را ثبت کرده اند‌.

کره پاستوریزه حیوانی نسبت به سال گذشته 108 درصد رشد قیمت داشته که تنها در ماه شهریور افزایش 5 درصدی را ثبت کرده است، کره 100 گرمی که در شهریور سال گذشته 5450 تومان بوده اکنون به 11300 تومان افزایش داشته است.

همچنین شیر پاستوریزه و ماست و پنیر هم افزایش هایی به ترتیب 69 ،76 و 68 درصد را ثبت کرده اند، سرانه مصرف شیر در کشور حدود 80 کیلوگرم و نصف میانگین جهانی است، البته کشورهای اروپایی هستند که سرانه مصرف شیر تا 600 کیلو هم دارند یعنی سرانه آنها 7.5 برابر ما است، هر چه قیمت ها بیشتر شود روی سرانه مصرف فشار می آورد که به اعتقاد کارشناسان افزایش های اخیر روی سرانه مصرف لبنیات کشور تاثیر منفی گذاشته است.

مرکز آمار ایران دو روز پیش گزارش داد «سرانه مصرف شیر در ایران سه لیوان در هفته است.»

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar