اقتصاد نیوز/ معاملات بازار سهام در روز دوشنبه همچنان در انتظار فعال شدن دو محرکه سیگنال دهی است که در صورت تحقق آن باید منتظر فعال شدن خریداران در سمت عرضه بود.
 
 در روزی که شاخص بورس دوباره ریزش معناداری را تجربه کرد که جریان نقدینگی نیز همچنان با خروجی در بازار سهام و ورودی در صندوق های با درآمد ثابت همراه شد. سرانه خرید و فروش حقیقی ها نیز به نفع فروشندگان به ثبت رسید. در این میان ارزش معاملات خُرد نیز دوباره به زیر 5 هزار میلیارد تومان آمد. نقطه کور اصلی در بازار پایین بودن ارزش معاملات خُرد است و البته تردید و انتظار مداوم خریداران در سمت تقاضاست که بازار را فعلا در یک سیکل نزولی قرار داده است.

در روزی که بازارهای جهانی تعطیل بود و البته نوسانات نرخ ارز نیز همچنان در همان کانال 27 هزار تومان دنبال میشود، بازار منتظر اثرگذاری این محرکه ها در سمت تقاضاست. هر چند که در روزهای گذشته با وجود اثرگذاری مثبت کامودیتی ها در سمت تقاضا، اما با پایان یافتن نوسانات نرخ ارز، این وضعیت بیشتر به نفع فروشندگان در سمت عرضه بوده است. البته با درنظرگرفتن شفاف سازی پالایشی ها و به احتمال زیاد بانکی ها، توان سمت عرضه دوچندان شد.

سقوط تراز سرانه معاملات اشخاص حقیقی به منفی 10.6 میلیون تومان در اولین روز آبان رسید. تغییرات بازار سهام نشان میدهد که پول حقیقی در مهر امسال بیشتر در گروه فلزی ها متمرکز شده است (جداول مربوطه به جزییات این دو موضوع میپردازد).با این وصف شاخص های عملکردی بازار سهام همسو با اخبار و رویدادهای مربوط به افزایش تدریجی نرخ سود بین بانکی و تداوم مسئله قیمت گذاری دستوری روی تشدید وضعیت تردید و انتظار خریداران تاثیرگذار بوده است.

تازه ترین نظرسنجی اقتصادنیوز نشان میدهد که از روز دوشنبه بازار به احتمال قوی در دامنه محدود فعلی با فشار سمت عرضه روبه رو شود اما سمت تقاضا به احتمال قوی از همان دو محرکه غیرفعال ممکن است شاهد تحرکاتی باشد. به نظر میرسد همانند روز شنبه که خریداران در تک سهم هایی همانند فولاد حاضر شدند در روز سه شنبه این الکو ممکن است تکرار شود.

 
 
البته یک نکته منفی دیگر معاملات شنبه که ممکن است در این هفته تکرار شود، این است که بسیاری از سهم هایی که در ابتدای بازار با تقاضای بالا به ثبت رسیدند در ادامه ممکن است در لیست فروش حقوقی ها قرار گیرند که از حمله این سهم ها میتوان به های وب اشاره کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar