خراسان/تازه ترین گزارش وزارت صمت از صعود غنا به صدر فهرست سرمایه گذاران خارجی و استان سیستان و بلوچستان به صدر مقاصد سرمایه گذاری در کشور حکایت دارد.تازه ترین آمارهای وزارت صمت نشان می دهد که در شش ماه نخست امسال میزان سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۶۱ درصد رشد داشته است. در این زمینه نکته قابل تامل، نام کشور غنا در صدر فهرست کشورهایی است که بیشترین سرمایه گذاری در کشور را انجام خواهند داد. همچنین این آمارها نشان می دهد که استان سیستان و بلوچستان به مقصد اول سرمایه گذاری خارجی در کشور تبدیل شده است. 
 به گزارش خبرگزاری ایسنا، ‌جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که در شش ماهه نخست امسال، ۱۱۳ مورد سرمایه گذاری خارجی به ارزش بیش از دو میلیارد و ۶۱۴ میلیون دلار در کل کشور تصویب شده که از لحاظ تعداد ۸۸ درصد و از نظر ارزش ۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است. طبق این آمارها، ۷۴ مورد از کل طرح‌ها معادل با 85 درصد و با حجم سرمایه گذاری دو میلیارد و ۲۲۷ میلیون دلار، در بخش صنعت، معدن و تجارت بوده است. همچنین از این تعداد در بخش‌های صنعت، معدن و تجارت، ۲۷ مورد در حال بهره برداری و مابقی در حال طی مراحل اجرایی است.بر اساس این آمار، سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ تعداد ۵۱ و از نظر ارزش ۱۶۱ درصد رشد داشته و به لحاظ تعداد پروژه‌ها، سهم بخش صنعت ۷۰، معدن 30 و تجارت یک درصد بوده است.


مهم‌ترین گروه‌های کالایی سرمایه‌پذیر
بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت صمت، بیشترین میزان سرمایه‌گذاری خارجی در دوره مورد بررسی در گروه‌های ساخت مواد و محصولات شیمیایی با یک میلیارد و ۷۸۷ میلیون دلار، ساخت فلزات اساسی با ۳۶۸ میلیون دلار، ساخت رادیو، تلویزیون و وسایل ارتباطی با ۲۲۳ میلیون دلار، ساخت محصولات از توتون و تنباکو با ۷۴ میلیون دلار بوده است. در این میان، بررسی فهرست کشورهای سرمایه گذار در ایران نشان می‌دهد که غنا با یک میلیارد و 680 میلیون دلار در صدر بیشترین رقم سرمایه گذاری قرار دارد. بعد از آن نیز کشورهای امارات با ۳۶۸، افغانستان با ۲۰۸، هلند با ۷۹ و ترکیه با ۳۷ میلیون دلار رده های بعدی را به خود اختصاص داده اند.  
سیستان و بلوچستان صدرنشین جذب سرمایه خارجی
از سوی دیگر فهرست استان های مقصد بیشترین سرمایه گذاری نیز قابل توجه است. آمارها نشان می دهد که در 6 ماهه امسال استان سیستان و بلوچستان هدف 81 درصد سرمایه گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته و از این منظر در صدر استان های کشور از منظر سرمایه گذاری خارجی مصوب قرار دارد.  بعد از این استان نیز استان های کرمان با سهم 11 درصد، زنجان با سهم 4 درصد، مرکزی با سهم ۲ درصد و آذربایجان شرقی با سهم ۲ درصد قرار گرفته اند.گفتنی است سرمایه‌گذاری خارجی مصوب شامل کلیه درخواست‌ها اعم از سرمایه‌گذاری برای ایجاد طرح‌های جدید، خرید سهام شرکت‌های موجود و همچنین سرمایه‌گذاری‌های خارجی در قالب ترتیبات قراردادی است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar