ایرنا/معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: اجرای طرح‌های پیشران با هدف ارزش‌سازی و متنوع سازی سبد محصولات پتروشیمی، در حدود ۳.۵ میلیون تن محصول متنوع به ظرفیت تولید پتروشیمی می‌افزاید و این جریان محرک خوبی برای توسعه پارک‌های شیمیایی است.

 «بهزاد محمدی» در مراسم آغاز به کار نمایشگاه و همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی و انرژی‌های تجدیدپذیر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: اکنون به‌طور متوسط سالیانه حدود ۴۷ میلیون تن معادل یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام، خوراک به صنایع پتروشیمی عرضه می‌شود.
این مقام مسوول ادامه‌داد: ظرفیت کنونی تولید پتروشیمی کشور حدود ۹۰ میلیون تن در قالب فعالیت ۶۷ مجتمع پتروشیمی است.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی یادآور شد: مجموع تولید محصول قابل فروش صنعت پتروشیمی ایران در سال گذشته حدود ۳۴ میلیون تن بود که از این میزان ۲۴ میلیون تن صادر شده و درآمد صنعت معادل ۱۵ میلیارد دلار بوده است.

وی اضافه‌کرد: برنامه سال ۱۴۰۰ تولید محصول قابل فروش ۴۵ میلیون تن و درآمد ناشی از فروش و صادرات حدود ۲۱.۵ میلیارد دلار برآورد شده است.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با بیان اینکه تا سال ۲۰۴۰ میلادی رشد تقاضای سالیانه برای محصولات پتروشیمی و پلیمری در بازار ۴.۵ درصداست، در حالی که رشد تقاضا برای  فرآورده‌های نفتی سالیانه کمتر از یک درصد است، خاطرنشان‌کرد: اکنون ایران در تولید محصولات عمده، ۲۵ درصد ظرفیت تولید صنایع پتروشیمی خاورمیانه و ۲.۵ درصد ظرفیت جهان را در اختیار دارد و پس از عربستان در جایگاه دومین تولیدکننده بزرگ محصولات عمده پتروشیمی در خاورمیانه است.

وی با بیان اینکه با اجرای طرح‌های پیشران پتروشیمی، متنوع‌سازی سبد محصولات، بی‌نیازی از واردات و تامین نیاز صنایع تکمیلی پتروشیمی محقق می‌شود، یادآور شد: در حال حاضر ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی ۹۰ میلیون تن است که این ظرفیت با تکمیل ۶۵ طرح فعال تا سال ۱۴۰۶ به ۱۳۵ میلیون تن افزایش می‌یابد.

محمدی گفت: در حوزه درآمدی هم تا سال ۱۴۰۴ درآمد صنعت پتروشیمی به ۳۷ میلیارد دلار و تا سال ۱۴۰۶ به ۵۳ میلیارد دلار افزایش می‌یابد که حاکی از تاثیر مهم این صنعت در اقتصاد کلان کشور است.
وی توضیح‌داد: میزان برداشت خوراک توسط صنعت پتروشیمی در سال ۱۴۰۴ به معادل ۲ میلیون بشکه نفت خام در روز و تا سال ۱۴۰۶ به بیش از ۲.۳ میلیون بشکه معادل نفت خام در روز افزایش خواهد یافت.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با یادآوری اینکه تاکنون حدود ۸۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی انجام شده است، خاطرنشان‌کرد: حجم سرمایه‌گذاری‌ها تا پایان سال جاری به ۸۵ میلیارد دلار خواهد رسید.
گفتنی است، نمایشگاه و همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی و انرژی‌های تجدیدپذیر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که از روز گذشته آغاز شده، تا پنجم آبان‌ماه ادامه خواهد داشت.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar