اکو ایران/ میزان تولید فولاد چین ماه اکتبر کاهش 23 درصدی داشت این رقم فراتر از برنامه محدودیت تولید فولاد این کشور بود؛ احتمال می‌رود ظرف هفته‌های پیش‌رو بر میزان تولید فولاد افزوده شود تا هدف سالانه فولاد چین محقق شود. 

 در چهارمین هفته از ماه نوامبر اقبال به معاملات فولاد و سنگ‌‌آهن بازگشت به‌گونه‌ای که سنگ‌آهن عیار 62 درصد تحویل بنادر شمالی چین که در نیمه ماه نوامبر به کانال 80 دلاری سقوط کرده بود توانست 100 دلاری شود و در روز چهارشنبه 24 نوامبر با نرخ 103 دلار و 45 سنت به فروش رفت. خوش‌بینی نسبت به رشد تقاضا در کوتاه مدت باعث شده تا بهای سنگ‌‌آهن در بازارهای چین افزایشی شود.

بهبود حاشیه‌سود فولادسازان حامی رشد نرخ سنگ‌آهن

نشریه پلتس رشد قیمت به وجود آمده در بخش سنگ‌‌آهن را کوتاه مدت ارزیابی می‌کند. افزایش نرخ فولاد در چین و بهبود حاشیه سود فولادسازان باعث شده تا تولیدکنندگان این بخش امکان خرید سنگ‌آهن با نرخی بالاتر را داشته باشند و به این ترتیب بهبود بازار فولاد از رشد نرخ شمش فولاد حمایت کرده است.

اگرچه تقاضا برای سنگ‌آهن وارداتی در چین افزایشی شده اما همچنان میزان موجودی سنگ‌آهن در انبارهای بنادر این کشور بالا است؛ در این شرایط موجودی سنگ‌آهن با سیلیس بالا به مراتب بیشتر است. با این وجود گفته می‌شود تقاضا برای سنگ‌آهن با سیلیس بالا و کربن پایین نیز در حال بازیابی است و این موضوع زمینه رشد قیمتی این محصول را فراهم کرده است.

کاهشی فراتر از برنامه

اما بسیاری از فعالان بازار نسبت به روند افزایشی به وجود آمده در بخش سنگ‌آهن تردید دارند. براساس اعلام انجمن جهانی فولاد میزان تولید فولاد در دنیا در ماه اکتبر امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهشی10.6  درصدی به 145 میلیون تن رسیده است. همچنن در ماه اکتبر امسال چین برابر 71 میلیون و 600 هزار تن فولاد تولید کرد که این رقم 23 درصد کمتر از میزان تولید فولاد چین در امتبر 2020 بود. دولت پکن برنامه کاهش تولید فولاد را در نیمه دوم سال جاری میلادی در این کشور اجرایی کرد اما از آنجاییکه میزان افت تولید چین فراتر از برنامه رفته، احتمال می‌رود که در هفته‌های پیش‌رو فولادسازان این کشور اجازه افزایش تولید را داشته باشند. این موضوع سیگنالی مهم در جهت رشد تقاضا برای سنگ‌آهن در بازار داخلی چین ظرف روزهای اخیر بود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar