دنیای اقتصاد/سویه جدیدی از ویروس کرونا در آفریقای جنوبی به نام B.۱.۱.۵۲۹ شناسایی شده که تفاوت زیادی با واریانت‌های فعلی داشته و موجب نگرانی کشورها و سازمان بهداشت جهانی شده است. انتشار این خبر کافی بود تا دلهره به جان بازارهای مالی در جهان افتاده و بهای نفت به عنوان یک دارایی پرریسک نزدیک به ۵ دلار سقوط کند. همزمان، معامله‌گران وحشت‌زده به سمت خرید دارایی‌های امن هجوم بردند. نفت همچنین از احتمال مازاد عرضه به دلیل آزادسازی ذخایر استراتژیک کشورهای مصرف‌کننده نیز آسیب دید.


اعلام خبر شناسایی سویه جدید ویروس کرونا در آفریقا از روز گذشته، نگرانی‌های زیادی را موجب شده و یک متخصص بیماری‌‌‌های عفونی در انگلیس گفته است که این سویه، خطرناک‌‌‌ترین موردی است که تاکنون دیده‌‌‌ایم و این نگرانی وجود دارد که بتواند مصونیت ایجاد شده توسط واکسن‌‌‌ها را دور بزند. به گزارش الجزیره، دانشمندان آفریقای‌جنوبی در مورد نوع جدیدی از کووید-۱۹ که در تعداد کمی از افراد شناسایی شده است ابراز نگرانی کرده‌‌‌اند و در تلاش برای درک پیامدهای بالقوه آن هستند. دانشمندان روز پنج‌شنبه گفتند که این گونه که B. ۱. ۱. ۵۲۹ نام دارد، دارای یک «صورت فلکی بسیار غیرمعمول» از جهش‌‌‌هاست که نگران‌‌‌کننده هستند، زیرا می‌تواند به ویروس کمک کند تا از واکنش سیستم ایمنی بدن بگریزد و آن را قابل انتقال‌‌‌تر کند. موسسه ملی بیماری‌های واگیردار (NICD) اعلام کرد که ۲۲ مورد مثبت واریانت جدید به دنبال تعیین توالی ژنومی در کشور آفریقای جنوبی ثبت شده است.

تولیو دی‌‌‌اولیویرا از شبکه« نظارت بر ژنومی در آفریقای جنوبی» در یک کنفرانس خبری گفت: متاسفانه ما نوع جدیدی را شناسایی کرده‌‌‌ایم که دلیل مهمی برای نگرانی در آفریقای جنوبی است. او گفت که این نوع تعداد جهش‌های بسیار بالایی دارد. وی افزود: «متاسفانه این باعث افزایش مجدد ابتلاها می‌شود. او تصریح کرد که در بوتسوانا و هنگ‌‌‌کنگ نیز این‌گونه در بین مسافران آفریقای جنوبی شناسایی شده است. جو فاهلا، وزیر بهداشت آفریقای جنوبی گفت که برای این واریانت، نگرانی جدی وجود دارد و می‌توان آن را یک تهدید بزرگ فرض کرد. در همین ارتباط تعداد مبتلایان روزانه به بیش از ۱۲۰۰ مورد در روز چهارشنبه افزایش یافت، در حالی که در اوایل ماه جاری حدود ۱۰۰ نفر بود.

قبل از شناسایی نوع جدید، مقامات پیش‌بینی کرده بودند که موج چهارمی در آفریقای جنوبی از اواسط دسامبر آغاز می‌شود که با سفرهای پیش از شروع سال نو شدت می‌گیرد. موسسه ملی بیماری‌های واگیردار در بیانیه‌‌‌ای در روز پنج‌شنبه گفت که موارد شناسایی شده و‌درصد مثبت شدن آزمایش در سه استان کشور از جمله گوتنگ، شامل ژوهانسبورگ و پرتوریا، پایتخت، به سرعت در حال افزایش است. به گفته موسسه ملی بیماری‌های واگیردار، یک شیوع خوشه‌‌‌ای، متمرکز در یک موسسه آموزش عالی در پرتوریا، اخیرا شناسایی شده است. در این بیانیه آمده است: «اگرچه داده‌‌‌ها محدود است، کارشناسان ما در حال کار اضافی با تمام سیستم‌های نظارتی مستقر هستند تا نوع جدید و پیامدهای احتمالی آن را درک کنند.» از آغاز پاندمی، آفریقای جنوبی حدود ۹۵‌/ ۲میلیون مورد ابتلا به کووید-۱۹ را ثبت کرده است که از این تعداد ۸۹‌هزار و ۶۵۷ مورد فوتی بوده است.

  ترس انگلیس از سویه جدید
با شیوع سویه جدید ترس به جان انگلیس افتاده است. مدیر اجرایی آژانس امنیت سلامت انگلیس می‌‌‌گوید: «این مهم‌ترین سویه‌‌‌ای است که تا به امروز با آن مواجه شده‌‌‌ایم و تحقیقات فوری برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قابلیت انتقال، شدت و حساسیت به واکسن این سویه در حال انجام است.» به گفته هریس، در حال حاضر دانشمندان در حال بررسی این هستند که چه اقدامات بهداشت عمومی می‌تواند در کم کردن تاثیر این سویه جدید موثر باشد. پنج‌شنبه نیز «ساجد جاوید»، وزیر بهداشت انگلیس اعلام کرد که پرواز از ۶ کشور آفریقایی به این کشور به عنوان یک اقدام احتیاطی، موقتا متوقف خواهد شد. هنوز هیچ مورد ابتلایی از این جهش تازه ویروس کرونا در انگلیس گزارش نشده اما نزدیک به ۵۹ مورد ابتلا به این ویروس در آفریقای جنوبی، لسوتو، اسواتینی، بوتسوانا، نامبیا و زیمبابوه در جنوب آفریقا گزارش شده است. این سویه، جهش یافته‌‌‌ترین گونه‌‌‌ای است که تاکنون دیده شده و کاملا با سویه‌‌‌ای که ابتدا در ووهان چین پدیدار شده بود، تفاوت دارد. به گفته مقامات بهداشتی انگلیس، سویه تازه ویروس کرونا، چند جهش مهم دارد که احتمالا دو برابر جهش‌‌‌های سویه دلتای این ویروس است و همین امر، ‌‌‌ قابلیت انتقال آن را افزایش می‌دهد. صبح روز جمعه فعالیت بازارهای مالی در منطقه آسیا و اقیانوسیه در واکنش به سویه جدید کاهش یافته است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar